stol Posted July 14, 2013 Posted July 14, 2013 Tänkte använda ditto music för att få ut musiken till sporify. Någon som har erfarenhet av ditto? Eller vill rekommendera någon annan aggregator? Eller nämna något jag bör tänka på när det gäller att lägga musik på spotify?
whaatswe Posted July 14, 2013 Posted July 14, 2013 Läs igenom så du har väldigt klart för dej vad som gäller ang. vad/när/hur/hur mycket du ska betala, om de är nån bindningstid osv. Om det är en sån som även lägger ut musiken på itunes och liknande för försäljning så kolla upp pris på liknande låtar så du inte tar 100kr för nått som andra tar 10kr för. Och räkna inte med att du kommer käna nått på låtarna iaf till att börja med. 🙂
Drake Posted July 14, 2013 Posted July 14, 2013 Och kolla upp om du måste betala avgift varje år. Skönt att slippa, tycker jag ...
stol Posted July 14, 2013 Author Posted July 14, 2013 (edited) Läs igenom så du har väldigt klart för dej vad som gäller ang. vad/när/hur/hur mycket du ska betala, om de är nån bindningstid osv. Om det är en sån som även lägger ut musiken på itunes och liknande för försäljning så kolla upp pris på liknande låtar så du inte tar 100kr för nått som andra tar 10kr för. Och räkna inte med att du kommer käna nått på låtarna iaf till att börja med. 🙂 Tack för tips. Jag har inga förväntningar att pengar ska rulla in faktiskt 🙂 om någon gillar musiken är det roligt. Edited July 14, 2013 by stol
Terror Posted July 14, 2013 Posted July 14, 2013 Recordunion.com är bra annars. Kan du få rabatt av mig.
stol Posted July 14, 2013 Author Posted July 14, 2013 Recordunion.com är bra annars. Kan du få rabatt av mig. Tack för tipset, kollar in dem.
stol Posted July 14, 2013 Author Posted July 14, 2013 Bra tips!! Tänkte du på ett speciellt tips? Record union? Eller alla tipsen?
Bloeas Posted July 14, 2013 Posted July 14, 2013 Kolla in spotmeup.com Det kostar inget och tar från några dagar till 2 veckor för att få upp sina grejer. Det går även att använda dropbox för att ladda upp sin musik, vilket jag tycker är grymt smidigt! Du äger rättigheterna och kan ta bort din musik när du vill. Du får inga pengar för spelningar med om någon skulle köpa låten får du pengarna.
beng4n Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kolla in Spinnup, Universal Musics distributionstjänst. Du betalar endast för distributionen och behåller alla rättigheter och royalties. Dessutom har du chans att bli upptäckt av världens största musikbolag. https://spinnup.com/
Demonproducenten Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kolla in Spinnup, Universal Musics distributionstjänst. Du betalar endast för distributionen och behåller alla rättigheter och royalties. Dessutom har du chans att bli upptäckt av världens största musikbolag. https://spinnup.com/ jobbar du för spinnup?totalt två inlägg - samma innehåll
beng4n Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 jobbar du för spinnup? totalt två inlägg - samma innehåll Hej, ja jag jobbar som projektledare för Spinnup. All feedback om tjänsten mottages tacksamt!
CHAE Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Hej, ja jag jobbar som projektledare för Spinnup. All feedback om tjänsten mottages tacksamt! En annonsplats här på forumet kanske vore i sin ordning? 🙂 Om du jobbar på företaget i sig så är det ju inget fel i att berätta om det, förslagsvis i din signatur och i medlemspresentationen 😑 Vänligen, CHAE
Guitar Nilsson Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kolla in spotmeup.com Det kostar inget och tar från några dagar till 2 veckor för att få upp sina grejer. Det går även att använda dropbox för att ladda upp sin musik, vilket jag tycker är grymt smidigt! Du äger rättigheterna och kan ta bort din musik när du vill. Du får inga pengar för spelningar med om någon skulle köpa låten får du pengarna. Kostar inget i det hela nåt? Inga avgifter alls? Det låter ju bäst.
Drake Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kostar inget i det hela nåt? Inga avgifter alls? Det låter ju bäst. Men man får heller inga pengar för streamingen ... Se FAQ.
Drake Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kolla in Spinnup, Universal Musics distributionstjänst. Du betalar endast för distributionen och behåller alla rättigheter och royalties. Dessutom har du chans att bli upptäckt av världens största musikbolag. https://spinnup.com/ Men man måste betala en gång om året för att förlänga dealen?
Guitar Nilsson Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Men man får heller inga pengar för streamingen ... Se FAQ. Men skulle det bli många som lyssnar kan man väl lägga ut det genom andra vägar oxå? Bättre att inte betala nåt alls o inte få in nåt heller än att betala o gå back tänkte jag.
beng4n Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 En annonsplats här på forumet kanske vore i sin ordning? 🙂 Om du jobbar på företaget i sig så är det ju inget fel i att berätta om det, förslagsvis i din signatur och i medlemspresentationen 😑 Vänligen, CHAE Vi har en annons som rullar på sidan! Men du har rätt, jag berättar mer om vår verksamhet i min signatur och medlemspresentation! Mvh, Erik Men man måste betala en gång om året för att förlänga dealen? Precis, Spinnup är en prenumerationstjänst så kostnaden per release är en årskostnad. Mvh, Erik
Bloeas Posted September 24, 2013 Posted September 24, 2013 Kostar inget i det hela nåt? Inga avgifter alls? Det låter ju bäst. Kostar inget. Och... Jag jobbar inte där och känner ingen som jobbar där 🙂 Kan även lägga till på plussidan att dom är rätt så snabba på att svara på frågor.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now