Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Igår blev det klart med ett friår för min del ! 12 månader ledigt utan att man behöver redovisa för någon jobbig myndighet vad man tänker pyssla med,

ber att få tacka gud , dvs , Yvonne Ruwaida , Peter Erikson och Maria Wetterstrand som sålt in reformen i förhandling med sossarna förra året,

Annons
Posted

Det sura med dom där friåren är bara att försäkringskassan inte har några mer pengar över till någonting alls! Genomtänkt...

Posted (edited)

Så skönt för dig, grattis...

Nu kan nån ta in några Litauer som gör ditt jobb för inga pengar alls...

Så kan vi höja skatterna sen för att få det hela att gå runt.

😲

Yvonne Ruwaida , Peter Erikson, Maria Wetterstrand och sossarna har verkligen tänkt på sveriges bästa... Är GM informerade?

Edited by tomazopantera
Posted

Bry Dig inte om Tomazopanteras inlägg! Han är bara avundsjuk. Jag går in och tar i lite extra istället så märks det inte. Det är lugnt, jag är van att bära hela världen på mina axlar.

Posted

Grattis får man väl säga!

Jag undrar bara, måste man vara ledig alla 12 månaderna? Tänk om man tröttnar halvvägs liksom.. Jag har varit arbetslös ett par månader nu och jag börjar klättra på väggarna. Kan man avsluta ledigheten när man vill?

Posted (edited)

Hahaha , några litauer som tar över jobbet är det inte fråga om. man måste vara arbetslös och inskriven på AF för att få koma ifråga som ersättare .

Nurfen : Jo, jag vet en som slutade vara ledig efter 8 månader och han fick komma tillbaka , men det är ett undantagsfall. Du är ju tjänstledig från jobbet och får inte kräva hursomhelst av någon som har kontrakt med din arbetsgivare.

Jag skulle inte rekommendera någon att vara ledig i ett helt år utan att en plan på vad man vill göra, det har jag , så det är ingen risk att man kommer att dö av tristess.

Tomato : Förstår att du är ironisk nu med skatterna , men är det inte så i alla fall att om man har tillfälle att söka ett helt år ledigt utan att ens ekonomi rasar , så är chansen att du kommer tillbaka till ditt gamla jobb med nytt mod och tankat med visioner ,nya erfarenheter som gör att man inte kommer att dyka upp i sjukstatistiken på ett tag , det är i varje fall meningen med friåret. Och Hey ! Ingen har påstått att man hitintills varit så olönsam som avlönad arbetare att det skulle vara bortkastade pengar i det långa loppet. Det figurerar siffror som bara ser till kostnaden för den som blir ledig , skatterna som ersättarna drar in istället är märkligt nog inte lika kända för vår (borgerliga) press. Oj .....nu börjas det igen....... men för att skingra alla misstankar och missförstånd så röstar jag varken på höger eller vänster. Är frihetlig gröngöling.

Edited by Kill All Autotuner
Posted
Grattis du!

Jag sökte men fick inte.

Fan , det suger ........ Jag var ute redan 2:a oktober med min ansökan till AF (andra möjliga dagen för inlämnade av ansökan) ,

kan det vara för att jag jobbar med problemungdomar i invandrartätt område som jag fick friåret ? Jag tror det , en del områden är prioriterade.

Det finns ju fler chanser , tanken är ju att det ska bli en permament inrättning med 12000 platser per år. Men Leijonborg är såååååå sur , " för fan arbetare som skaffar sig nya intressen, fyfan ..mutter" .

Posted

Jag passar oxå på att gratulera! Jag är inte inläst i reglementet, men måste säga att det där med friår är fullständigt genialt, argument överflödiga. Tokrätt!

Alla borde efter ett gäng år ute i arbetslivet ta en paus. En lång paus på ... tja ... ett år kanske:)

/Bengan

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.