Terror Posted February 28, 2018 Posted February 28, 2018 Har sedan ett par år tillbaka kört Saffire Pro 40 med ett par Genelecs 8030. Jag får ha full mutta på monitorerna och halvvägs mutta på ljudkortet för att det ska vara OK lyssningsnivå (runt 75-85dB). Har funderat på någon extern burk för att få upp trycket litegran. En studio-/ monitorkontroller. Vad har ni att rekommendera??
Guest Die Hard Posted February 28, 2018 Posted February 28, 2018 Va? Har du dem för att terrorisera dina grannar eller för att mixa i? ?
Terror Posted February 28, 2018 Author Posted February 28, 2018 6 minuter sedan, Die Hard säger: Va? Har du dem för att terrorisera dina grannar eller för att mixa i? ? Äh, lite både och! Mest är det väl för att jag har massa pengar liggandes och att jag hatar att se mina Genelecs inställda på maxvolym för att det ska låta något haha. Kanske behöver nytt ljudkort istället. Saffire Pro 40 (via firewire) börjar ju bli lite uråldrigt!
Guest Die Hard Posted February 28, 2018 Posted February 28, 2018 Jo man använder de för båda delarna. Bor man i hus som jag nu för tiden behöver man inte tänka på grannarna heller. Så länge ljudkortet funkar utan problem är det onödigt med nytt. Köp en ny gura istället och dra på så högt det går och spela smoke on the water på en sträng i ett par timmar?
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now