Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Jag håller på att spela in leadsång på en låt.

Jag jobbar på att få sången att låta "nära", lite mer intim.

Jag får versen, som är lite lugnare sjungen att låta väldigt bra. Däremot sjunger jag mycket starkare i refrängen vilket gör att om jag har samma position gentemot micken och inställning på pre ampen, clippar det ordentligt.

Jag vill få refrängen att låta lika intim som versen, men jag måste antingen backa en bra bit från micken, alternativt göra en ny tagning med traxking leveln på pre ampen nedskruvad. Tyvärr leder båda alternativen till att sången låter mer avlägsen och man kan höra att någonting ändras i sången. Jag får inte alls samma känsla i refräng som jag får i versen.

Har ni några generella tips hur jag kan tänka och gå tillväga?

Tack!

Annons
Posted

Om du vill vara nära och ha det soundet så har du inte mycket val än att sänka din pre amp. Du kan ju även ha lätt kompression vid inspelningen som kan hjälpa till lite, men den gör ju inga underverk. Efter din beskrivning kan jag nog inte rekommendera annat än att spela in refrängen separat.

MVH

Anders

Posted (edited)

Jag tycker att kompressor generellt får sången att låta närmare. Om man komprimerar sången med en hyfsat snabb kompressor kan man få bort starka transienter ("toppar"/attacker) och då kan man ju dra upp sången högre utan att det klipper.

Jag tycker att en lätt "peak" i EQ vid kanske 200 Hz kan ge värme till ett sångparti som har för lite kropp i soundet. Risk att det blir muddigt, men kan funka ibland.

Jag känner annars igen problemet när jag har en vers där jag sjunger låga toner och nära micken, och en refräng i ett högre register. Speciellt då de flesta mickar ger en bas-boost (proximity/närhetseffekt) när man sjunger nära, blir det på något sätt dubbelt tunnare i refrängen med högre toner och längre avstånd till micken.

En helt annan lösning kan ju vara att se över arret, eller att lägga en understämma i refrängen. 🙂

Edit: Jag kan förresten hålla med Anders F om att det ändå kan vara idé att lägga refrängsången separat, eller att iallafall lägga vers och refräng på olika spår när man mixar.

Edited by Jayway
Posted

Använd en omni-mick som inte har proximityeffekten, då blir det i alla fall mindre skillnad i låga frekvenser när olika avstånd används.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.