Jump to content
Annons

Recommended Posts

Annons
Posted (edited)

Latency beror på flera saker. Datorn i sig, hur standarden (USB, FireWire, Thunderbolt) kommunicerar, drivrutiner och fysisk kabel spelar också roll. Har gjort en ganska diger undersökning i ämnet som den intresserade kan ta del av här: http://forum.studio....rbolt-naetverk/

För att svara på din fråga finns det också thunderboltalternativ från Apogee i deras Symphony http://www.apogeedig...cts/symphony-io men det kräver en djup plånbok och en Thunderbridge http://www.apogeedig...4-thunderbridge

Edited by Implasticyde
Posted

Har precis beställt nytt MOTU 1248 till jobbet. Ska bli spännande att testa det :-) Passar bra då vi kör både laptops med thunderbolt och imac med USB.

MVH

Anders

  • Gilla 1
  • 3 weeks later...
Posted

Har nu testkört motu 1248 och har inget att klaga på. Lätt att installera och drivrutinerna verkar grymt stabila. Gott med anslutningsmöjligheter också.

Kör på imac 2011 27" och pro tools 11 på OSX 10.9.4

MVH

Anders

  • Gilla 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.