Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Cubase, Protools, Ableton Live och Logic är ju alla bra musikprogram, men för den fullständiga retrokänslan är det Trackers som gäller, och då pratar vi inte om nymodigheter som Renoise.

Vividtracker tar den gamla Trackern till Ios och bjuder på en rad smarta funktioner såsom Autochord som enkelt låter dig transponera sekvenser, stöd för Audiocopy 2, Audiobus, kan synka via Dropbox och är helt kompatibel med det gamla Protracker-formatet.

Vividtracker släpps mot slutet av januari och kommer att kosta runt 40-50 kronor.

Tillverkare/Kontakt: (www.vividtracker.com).

http://www.youtube.com/watch?v=b2ToUKuiPhk

Klicka här för att visa nyhetsartikel

Annons
Posted

😮

När kommer den till Android? Ska vi bara nöja oss med Milkytracker, vilken i ärlighetens namn inte funkar något vidare 🙁

Posted

Ha! Det va ju med detta jag började med musik vid en dator. Har sannolikt kvar min Amiga 600 och protracker någonstans på vinden hemma hos päronen :-)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.