Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Jag håller på att "hotta upp" en gammal sketen Ibanez till en lika gammal, men inte lika sketen Ibanez. Har bytt mickar och målat om hela guran, men det är fortfarande en sak som stör mig och det är, som den uppmärksamme kanske redan gissat, stallet. Kan man byta stall hur som helst? Nu sitter där ett tradigt svajstall (inte Floyd Rose) och jag skulle vilja ha ett stall som på en Les Paul, alltså utan svaj.

Någon som kan hjälpa mig? Kan man köpa bara ett stall?

Tacksam för hjälp... 😳

Edited by Print
Annons
Posted

Visst kan du köpa bara ett stall ti gitarren, men sen skulle jag rekomendera att lämna in den för att byta stallet.

Jag har själ bytt stall dock ej på gitarr utan på en av mina basar men då var det till ett liknade men om du nu ska gå från ett flojd rose liknade till ett fast så rekomenderar jag att lämna in den och få det fixat.

Posted
Visst kan du köpa bara ett stall ti gitarren, men sen skulle jag rekomendera att lämna in den för att byta stallet.

Jag har själ bytt stall dock ej på gitarr utan på en av mina basar men då var det till ett liknade men om du nu ska gå från ett flojd rose liknade till ett fast så rekomenderar jag att lämna in den och få det fixat.

Håller med denton. Jag bytte från Gibson till ADD svajstall på min bas för många år sedan. Var nog mer tur än skicklighet att det blev rätt.....

Ta kontakt med en gitarrbyggare eller liknande. Skulle det bli fel så kommer stämning och intonering aldrig att fungera... 😳

Posted
Nu sitter där ett tradigt svajstall (inte Floyd Rose) och jag skulle vilja ha ett stall som på en Les Paul, alltså utan svaj.

Jag har också en Ibanez med svajstall, och jag var inne på samma linje för ett tag sen eftersom jag aldrig använder svajen ändå och tröttnade på omständiga strängbyten och knepiga stämprocedurer. Nu kom jag inte så långt, men vad jag såg var att man kan låsa svaj-mekanismen med ett enkelt block. Problemet var dock att det ska passas in med millimeterprecision för att undvika stäm- och intonationsproblem, så om man inte är så erfaren gitarrmeckare kan det kanske bli svårt. Fördelen är ju att gitarren sen relativt enkelt går att återställa i ursprungligt skick om man vill - vid försäljning eller så. Kan ju vara värt att kolla upp i alla fall.

Posted

Ett tips är att du kollar in på www.gitarrforum.com där det finns några som bygger själv och har stenkoll på vad du är ute efter !!!

/wah-wah

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.