Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Har ett större problem med cubase. spelar in slingor och det jag använder till att göra min musik. men när jag skall exportera ljudfilen som man redigerat och lagt på någon enstaka effekt så blir det inget ljud när man spelar upp den i någon spelare. dock hörs det när man spelar upp det i själva cubase efter man har spelat in filen.

däremot kommer det lustiga. själva inspelade filen sparas i mappen jag valt. men den redigerade filen fungerar inte. varför? 🙂

påpekas bör också att jag börjar gå över till live när jag sequensar och använder bara cubase när jag spelar in och redigerar filerna. men soundforge när jag justerar volumen samt klipper i ljudfilerna.

har heller inte använt studion på några månader så minnet är inte det bästa på cubase längre. hjälp.

Annons
Posted

Har du dubbelkollat så att du har Left och Right Locator i början resp. slutet av det du vill exportera?

Posted
Har du dubbelkollat så att du har Left och Right Locator i början resp. slutet av det du vill exportera?

Ja det har jag. glömde skriva det kom jag på. men locators är där de skall. och även lite utanför för att kunna regidera nogrannare.

Posted

Det finns en klassisk tabbe som jag brukar göra.

Jag har ställt in monitoring på "Tape style" (eller vad det nu kallas för) under preferences menyn. Detta har fått till följd att när jag har mixat ner en låt med sång etc så har monitoring knappen (den lilla högtalaren) ståt i läget så att sången inte kommer med i den nermixade filen. Kolla så att monitor knappen står i rätt läge innan du gör en mixdown. Annars får du en tyst ljudfil. 😉

Posted
Det finns en klassisk tabbe som jag brukar göra.

Jag har ställt in monitoring på "Tape style" (eller vad det nu kallas för) under preferences menyn. Detta har fått till följd att när jag har mixat ner en låt med sång etc så har monitoring knappen (den lilla högtalaren) ståt i läget så att sången inte kommer med i den nermixade filen. Kolla så att monitor knappen står i rätt läge innan du gör en mixdown. Annars får du en tyst ljudfil. 😆

tack. skall testa det där. har börjat använda cubase igen efter lång tids frånvaru. men min musik "tvingar" mig att börja igen. det är just en tyst ljudfil jag fick.

men om man förstorar upp den tysta ljudfilen och lägger på effekter i soundforge kan man göra helskumma effekter =)

tack

/Leere

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.