Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Jag har cubase sx 1 och har ännu inte skaffat 2an, men funderar på att göra det. Tycker ni som har det att det är vaärt pengarna?

Jag håller på mycket med midi och undrar då också om det går att dra i staplarna man ser längst ner över "velocityn"? asså så man kan dra upp och ner med musen för att ändra hur starkt tonerna ska spelas. Finns det nån sån funktion i 2an?

mvh

Annons
Posted

Visst finns den funktionen - precis som den har funnits i alla Cubase-versioner hittills...

Det är absolut värt att uppgradera till SX2 - men du får räkna med ett lite annat utseende, så att det tar en stund att känna sig hemma om man har kört med SX1 innan.

Posted

vadå.. finns den funktionen verkligen i sx 1? jag kan iaf inte dra staplarna upp och ner med musen för önskad velocity.. kan ni det alltså?

Posted
vadå.. finns den funktionen verkligen i sx 1? jag kan iaf inte dra staplarna upp och ner med musen för önskad velocity.. kan ni det alltså?

Handlade inte frågan om 2:an? Där kan du dra bäst du vill. 😠

Posted
Visst finns den funktionen - precis som den har funnits i alla Cubase-versioner hittills...

Syftade på detta...

Men ok, då är det alltså bara i 2an man kan ändra dirket på staplarna...

am i right?

Posted

Måste väl gå i alla versioner. Satt med cubase på gymnasiet (innan cubase VST) och då gick det alldeles utmärkt.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.