Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 beställde en 6 flaskor rom häromdagen, blev försenade 🙁 leverans är "mellan 9-18 på måndag" Smuggel?
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Mjo, fast finns det samma ljudredigeringsmöjligheter i ett sådant? Dom jag har provat verkar typ bara erbjuda möjligheten att köra två ljud samtiidgt och inget sätt att redigera det. Jag tänkte på nåt i den här stilen, men vilken som passar dig bäst är svårt att veta. http://www.keyboardmag.com/miscellaneous/1265/kurzweil-sp4-7/30866
Zakyath Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Smuggel? Enligt EU-lagen så får man inte dubbelbeskatta varor. Jag har redan betalat tysk skatt på den! Så skatteverket kan ta sina åsikter om min skatteplikt och %#"¤
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Enligt EU-lagen så får man inte dubbelbeskatta varor. Jag har redan betalat tysk skatt på den! Så skatteverket kan ta sina åsikter om min skatteplikt och %#"¤ Då blir det väl som i somras när du var full i två veckor, om jag inte minns fel?
Micke H Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 (redigerat) Varför vill du redigera ljuden undrar jag då? Vill bara ha den möjligheten. xD Vår nya låt, som har ett pianointro, ville exempelvis jag jättegärna ha kombinerat piano/stråkar på, men stråkarna på min nuvarande synth är alldeles för höga för att det ska fungera särskilt bra. En grej jag jättegärna vill göra på just den specifika låten är: - Jag vill dela in keyboarden i två delar. På höger sida är det bara piano, på vänster är det stråkar/piano. Jag vill kunna välja exakt var den splittar, och jag vill kunna ha ganska låga stråkar och högre piano på vänsterhanden Jag tänkte på nåt i den här stilen, men vilken som passar dig bäst är svårt att veta. http://www.keyboardm...eil-sp4-7/30866 Ska kika lite på den där, tack! 🙂 Redigerat 19 december 2014 av Micke H
Zakyath Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Då blir det väl som i somras när du var full i två veckor, om jag inte minns fel? det minns jag inte men antagligen. det är ju juletid nu.
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 det minns jag inte men antagligen. det är ju juletid nu. Jag har själv en del av mina bästa minnesluckor i samband med stora familjehögtider.
Zakyath Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Jag har själv en del av mina bästa minnesluckor i samband med stora familjehögtider. mmm, ja riktiga stunder värda att glömma
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Nu är det snart julledigt. Vad är det du jobbar med nu igen?
Neosus Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Vill bara ha den möjligheten. xD Vår nya låt, som har ett pianointro, ville exempelvis jag jättegärna ha kombinerat piano/stråkar på, men stråkarna på min nuvarande synth är alldeles för höga för att det ska fungera särskilt bra. En grej jag jättegärna vill göra på just den specifika låten är: - Jag vill dela in keyboarden i två delar. På höger sida är det bara piano, på vänster är det stråkar/piano. Jag vill kunna välja exakt var den splittar, och jag vill kunna ha ganska låga stråkar och högre piano på vänsterhanden Aha du menar göra om ljud som att lägga ihop och blanda. Jo, på min gamla MM6 iallafall är det två ljud man kan blanda. Jag tror att man kan splitta synten i två delar oxå. Det brukar vara standard på dom flesta syntar. Såatte!
Neosus Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Jag tror att MX61 är något bättre än min MM6. Tror jag!
Fidden Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Vill bara ha den möjligheten. xD Vår nya låt, som har ett pianointro, ville exempelvis jag jättegärna ha kombinerat piano/stråkar på, men stråkarna på min nuvarande synth är alldeles för höga för att det ska fungera särskilt bra. En grej jag jättegärna vill göra på just den specifika låten är: - Jag vill dela in keyboarden i två delar. På höger sida är det bara piano, på vänster är det stråkar/piano. Jag vill kunna välja exakt var den splittar, och jag vill kunna ha ganska låga stråkar och högre piano på vänsterhanden Ska kika lite på den där, tack! 🙂 Du behöver ju också ett stagepiano, det diskuterades lite om det för ett par veckor sedan. Fast du kanske inte vill ha vägda tangenter? Ett begagnat nord stage skulle jag nog hållt ögonen öppna efter i din sits.
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 En grej jag jättegärna vill göra på just den specifika låten är: - Jag vill dela in keyboarden i två delar. På höger sida är det bara piano, på vänster är det stråkar/piano. Jag vill kunna välja exakt var den splittar, och jag vill kunna ha ganska låga stråkar och högre piano på vänsterhanden Ska kika lite på den där, tack! 🙂 Då kanske du måste ha en klaviatursynt och en ljudmodul?
Micke H Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Aha du menar göra om ljud som att lägga ihop och blanda. Jo, på min gamla MM6 iallafall är det två ljud man kan blanda. Jag tror att man kan splitta synten i två delar oxå. Det brukar vara standard på dom flesta syntar. Såatte! Ja, jag kan tänka mig det. Jag är som sagt inte så kunnig vad som är standard eller icke standard. xD Men jag vill även kunna sätta inbördes volym mellan två ljud när dom spelas upp samtidigt. Du behöver ju också ett stagepiano, det diskuterades lite om det för ett par veckor sedan. Fast du kanske inte vill ha vägda tangenter? Ett begagnat nord stage skulle jag nog hållt ögonen öppna efter i din sits. Också? Räcker det inte med en synth jag bara kopplar in i PA:t?
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Du behöver ju också ett stagepiano, det diskuterades lite om det för ett par veckor sedan. Fast du kanske inte vill ha vägda tangenter? Kurzweilen är "semi weighted" vad det nu innebär.
Neosus Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Också? Räcker det inte med en synth jag bara kopplar in i PA:t? Nä egentligen ska man ha en tre fyra fem stycken. Sex helst! 😳☺️ lägga ihop inlägg sådär
Naymari Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Första gången sedan i söndags jag kan äta ordentligt. Så ska kränga i mig en pizza, bara för att 😑
Algotezza Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Mitt lilla midikeyboard från Akai LPK 25 har vägda tangenter. Skulle inte klarat mej utan dem. Har ett omfång på 7 oktaver genom att kunna transponera klaviaturen upp och ner.
Naymari Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 (redigerat) Nä egentligen ska man ha en tre fyra fem stycken. Sex helst! 😳☺️ Jag föredrar också sex framför mycket. 😑😱😕🤪 Redigerat 19 december 2014 av Naymari
Den Gode Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Första gången sedan i söndags jag kan äta ordentligt. Så ska kränga i mig en pizza, bara för att 😑 Har du haft vinterkräksjuka?
Naymari Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Har du haft vinterkräksjuka? Halsfluss. Så har bara fått i mig soppa och te de senaste dagarna 😑
Micke H Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Jag föredrar också sex framför mycket. 😑😱😕🤪 Bra där, Nay! 🥰
Pico Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Självklart. Men jag tänker fuska lite. Orkar inte böra föda upp en gris och odla broccoli så jag köper råvarorna. Jag är lite lat på det sättet. En viktig dag för Memphis var denna: http://forum.studio....80#entry1262582 Och lite längre ned dök en ny filur upp. 😄
Pico Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Kanske har det redan nämnts, kanske har det inte... kanske käkar jag chips och dricker folköl.
Micke H Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Kanske har det redan nämnts, kanske har det inte... kanske käkar jag chips och dricker folköl. Bra där, Pico! 🥰
Naymari Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Och lite längre ned dök en ny filur upp. 😄 ☺️
Zakyath Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 Första gången sedan i söndags jag kan äta ordentligt. Så ska kränga i mig en pizza, bara för att 😑 snart är du sjuk igen 😆
Naymari Postat 19 december 2014 Postat 19 december 2014 snart är du sjuk igen 😆 Matkoma och sjuk är inte samma sak. ☺️
Recommended Posts