Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

hej ja har precis köpt ett extärnt ljudkort (Tascam US-122) och en kondensator mic (JJ labs) , när jag spelar in i cubase blir det bara mono även fast jag valt att det ska vara ett sterio spår.... någon som har nån förklaring till detta ?

Annons
Posted

Ja så är det 🙂 Vill du ha stereo så är det bästa att spela in med två micar, placerade på olika ställen.

Alternativt så kan du kopiera det inspelade monospåret så du får två, panna ett till höger och ett till vänster, skicka dem båda till en gruppkanal, och sedan flytta ett av monospåren några millisekunder framåt i tid. Detta kommer låta jättestereo, men det bygger på fasfel, så se upp om du ska spela det i en mono-anläggning sedan.

Posted (edited)

okej, men ska det värkligen bara höras i en högtalare?

allså pannorerar jag åt vänster så hör jag nada.

Edited by Vender
Posted

Det är ju för att du valt att spela in en monosignal på ett stereospår i Cubase. Eftersom stereokanalen uppenbarligen bara får mono-input kommer det bara spelas in på högra delen av stereokanalen. Om du istället skapar ett monospår att spela in på, kommer du kunna panorera det i Cubase.

Posted

Kan ju nämnas att det faktiskt finns stereomickar också, även om det inte är så väldigt vanligt i studiosammanhang. 😉

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.