Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Blir vansinnig, spelar in som vanligt i cubase och nu när jag försöker ändra tempot på mina midi-spår så anpassar sig alla efter ändringen utom 1! Alltid samma.. fattar noll. har prövat att markera och sen ändra tempot men det hjälper inte min stackars bas förblir i ett annat tempo.. hjälp mig .__.' *gråt*

Annons
Posted

Vet inte, men annars kan du väl bara skippa att lägga något på spår 1? Lämna det tomt och lägg basen på nästa spår. 😄

Posted
Vet inte, men annars kan du väl bara skippa att lägga något på spår 1? Lämna det tomt och lägg basen på nästa spår. 😐

Ska pröva det. danke

Posted

annars går det ju att tidsstäcka midi i menyn under pekaren. håll bara koll på hur många takter det är 😐

hoppas det var till någon hjälp

Posted

har inte cubase framför mig nu, men det beror förmodligen på att spåret har markerat en clocka och inte en not.

det är en av ikonerna i inspector, det ser du på vänster sidan längst upp till vänster på den markerade spåret. de har omöjliga namn att komma ihåg, typ "follow tempo between lines and musical" eller något. det är som en liten not som är gul (då hänger med i tempoändringar) eller en clocka som är blå. den hänger inte med.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.