Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

I gÄr sÄlde jag mitt Mackie 32-8 bus och jag hade egentligen tÀnk köpa ett Toft ATB-16 i stÀllet. Men sÄ har jag börjat fundera lite pÄ om jag verkligen behöver ett mixerbord, annat Àr för syns skull och det kÀnns som en lite onödig lyx.

Jag gör alla mina mixar "in the box" och funderar pÄ om jag ska skaffa ytterligare en bra uppsÀttning preampar (har en Audient ASP008 och sneglar pÄ en Focusrite ISA 828 eller möjligtvis en ASP008 till) i stÀllet och sköta lyssningen via en Mackie Big Knob eller liknande.

Samtidigt fÄr jag lite Ängest vid tanken pÄ att köra helt datorbaserat - Àven som det Àr sÄ jag i praktiken har gjort hittills. Jag har aldrig mixat genom bordet, utan bara anvÀnt dess preamps och lyssningsfunktionerna.

NÄn som har lite kloka synpunkter till en tvehÄgsen sjÀl?

/Dex.

Annons
Postat

Det var ungefÀr sÄ min situation var för ett par Är sedan, nÀr jag insÄg att mixern var meningslös, eftersom jag ÀndÄ bara körde medhörning vid inspelning genom den.

Vid inspelning har jag bara anvÀnt externa preamps i mÄnga Är - och lyssningen körde jag ut till en extern omvandlare i stÀllet för genom mixern eftersom det blev ett rejÀlt lyft, sÄ det enda som egentligen Äterstod för mig, var att köra medhörningen genom en hörlursförstÀrkare och att skaffa ett nyare ljudkort för att kunna köra routing och mixning för monitorlyssningen i ljudkortets egen DSP-mixer, för att helt komma ifrÄn problemet med latency.

NÀr jag bytte frÄn en analog till en digital mixer, sÄ var jag lite orolig för att jag skulle sakna den omedelbara överblicken över allt, som fanns pÄ den analoga - men det visade sig att mina farhÄgor inte var motiverade - för jag saknade faktiskt ingenting. NÀr jag skulle gÄ frÄn digitalmixern till att köra utan mixer, sÄ var jag ocksÄ lite orolig för at förlora överblick, men inte heller dÄ var det nÄgra problem. Det handlar mest om vilken instÀllning man har.

Numera kör jag alltsÄ mixerfritt - och kör med ett RME HDSP9652 för att ha alla möjligheter öppna.

In kör jag genom RME ADI-96 Pro, Aphex 207D eller True Systems P-Solo+Benchmark ADC1. En RME ADI-8 DS fÄr vara ingÄng de gÄnger jag behöver fler ingÄngar - och tjÀnstgör som ingÄng för mina externa syntar, de enstaka gÄnger jag vill spela in nÄgot med deras ljud.

Ut till monitorerna kör jag genom Benchmark DAC1. För att kunna switcha mellan olika monitorer, sÄ kör jag med en SM Pro Audio M-Patch efter DAC1. Medhörningen vid sÄnginspelning tar jag ut genom RME ADI-8 DS och till en Behringer Powerplay Pro hörlursförstÀrkare.

Jag tycker inte att ett mixerbord kÀnns som onödig lyx - utan bara onödig och platskrÀvande, om det inte Àr sÄ att man behöver en mixer för att kunna spela live...

Hu gillar du Audient förresten? Jag har bara testat en sÄdan ganska flyktigt, men fick i alla fall ett gott intryck av den...

Postat

Claes har gjort en bra beskrivning.

NÄgra tankar till dock:

- monitormix för medhörning -- RME-s totalmix Àr riktigt bra pÄ det. Andra ljudkort klarar inte alltid det.

- en volym pÄ uppspelning vill jag ha. Benchmark DAC1 funkar utmÀrkt. Har du bara ett par monitorer behövs inget mer, förutom en möjlighet att enkel stÀnga av strömmen till monitorerna.

- kontrollyta kan man sakna. GÀrna med motoriserade reglar. Behringers 8-kanalare ger mycket för pengarna och kan vara en början. Alternativen ger förstÄs mer, men kostar ocksÄ rejÀlt mycket mer.

Gunnar

Postat
Hur gillar du Audient förresten? Jag har bara testat en sÄdan ganska flyktigt, men fick i alla fall ett gott intryck av den...

Tack Claes, nÄnstans har jag vÀl ocksÄ insett att mixerbordet Àr överflödigt, men det fungerar bra som "imponansfaktor" nÀr det kommer kunder till studion. Det kanske Àr min största invÀndning mot att bli mixerlös... Larvigt, jag vet.

Jag har ett Motu-kort och kan routa latencyfri medhörning genom det, Àven om jag inte har gjort det tidigare, sÄ lyssningen Àr inte heller nÄt problem i det mixerfria sammanhanget.

Min Audient ASP008 kör jag via Adat och det lÄter vÀldigt bra, men den har kanske inte lika mycket karaktÀr som till exempel min Vintagedesign M81D Mk2. Dock Àr Audienten tÀnkt som bruks-preamp och till det funkar den som sagt otroligt bra.

Nu ska jag lÄta frÄgan mogna över helgen, sÄ fÄr vi se vad nÀsta steg blir. :rolleyes:

Tack!

/Dex.

Postat (redigerat)
Ett sjyst kontrollbord kan imponera lika mycket, plus att det har man anvĂ€ndning utav 😄

//Anders

haha....speciellt nÀr reglarna rör sig under playback, dÄ blir alla alltid imponerade...

fast min lilla ultrafjantiga behringer controller blir ingen nĂ„nsin imponerad av, hur mkt reglarna Ă€n rör pĂ„ sig. :rolleyes:😳

Redigerat av Mr Keys
Postat
haha....speciellt nÀr reglarna rör sig under playback, dÄ blir alla alltid imponerade...

fast min lilla ultrafjantiga behringer controller blir ingen nĂ„nsin imponerad av, hur mkt reglarna Ă€n rör pĂ„ sig. :rolleyes:😳

NĂ€, inte min command 8 heller (förutom pĂ„ mamma *ler*). Men en C24 skulle nog imponera pĂ„ en del iaf 😄

//Anders

drloop (oregistrerad)
Postat

Man har ju sÄ otroligt mÄnga fler spÄr idag i sin DAW mot nÀr man körde med bandspelare förr.

Tittar man pÄ "Bang for the bucks" sÄ Àr preamps grejen.

Vad gÀller kontrollenheter sÄ har jag tidigare trott att jag skulle mÄ bra av en kontrollenhet med transport och reglar och möjlighet att sÀtta eq och sendar med mera.

Men nu för tiden anvÀnder jag sÄ mÄnga olika pluggar att en kontroller bara blir volymen pÄ kanalerna som man styr. Och sitta att switcha 8 kanaler i stöten pÄ mindre kontroller tycker jag blir rörigt. HÀnder ofta att jag Àndrar fel kanal.

Dessutom sÄ blir det inte riktigt samma sak nu för tiden som nÀr man satt med en analog mixer och transporten till en bandare. Jag upplever det som om kontrollen Àr ur vÀgen för musen och datatangentbordet. FÄr inte till ett vettigt arbetsÀtt.

Föredrar att köra i mjukvaran pga detta.

NÄgon annan som upplever samma sak?

Skulle jag ha en kontrollenhet sĂ„ blir det en D-Control kontroll med minst 32 (eller liknande helst med 48 reglar) reglar skulle sitta som en flĂ€sklĂ€pp 😛

Postat

StĂ€mmer rĂ€tt bra. Har en BCF2000 som jag bara anvĂ€nder faders och panoringsknapparna pĂ„ i stort sett. TĂ€nkte lite fel nĂ€r jag skaffade den. Eftersom Traction har sina faderreglar i en kolumnlayout Ă€r det ingen ryggradsmĂ€ssig koppling mellan BCF'ens regelrad och Tractions reglar. Rycker dĂ€rför ofta i fel regel 😛

//KG

Postat
StĂ€mmer rĂ€tt bra. Har en BCF2000 som jag bara anvĂ€nder faders och panoringsknapparna pĂ„ i stort sett. TĂ€nkte lite fel nĂ€r jag skaffade den. Eftersom Traction har sina faderreglar i en kolumnlayout Ă€r det ingen ryggradsmĂ€ssig koppling mellan BCF'ens regelrad och Tractions reglar. Rycker dĂ€rför ofta i fel regel 😛

//KG

Det hÀr skulle bli en preamp vs mixer-trÄd, inte en control surface-trÄd. Ju.

/Dex.

drloop (oregistrerad)
Postat

UrsĂ€kta, I got carried away.... 😕

Men min Äsikt Àr preamps framför mixerbord...

Postat

Fast nĂ€r man lĂ€ser Claes inlĂ€gg dĂ€ruppe, sĂ„ kĂ€nner jag att det Ă€r rejĂ€lt mycket enklare att ha ett litet mixerbord som fixar allt, Ă€n en skild grej för varje liten funktion som man kan tĂ€nkas behöva... đŸ€Ș

😛

drloop (oregistrerad)
Postat
Fast nĂ€r man lĂ€ser Claes inlĂ€gg dĂ€ruppe, sĂ„ kĂ€nner jag att det Ă€r rejĂ€lt mycket enklare att ha ett litet mixerbord som fixar allt, Ă€n en skild grej för varje liten funktion som man kan tĂ€nkas behöva... đŸ€Ș

😛

`Hur tÀnker du dÄ?

Postat (redigerat)

Äh, jag var inte sĂ„ enormt allvarlig... đŸ€Ș

Blev bara lite smÄtt förvirrad nÀr jag lÀste alla prylar Claes rÀknade upp att han behövde ha för att kunna göra det ena eller andra, nÀr man istÀllet kan ha ett enda mixerbord som klarar allt.

Fast Ă„ andra sidan tĂ€nker jag i precis samma tankebanor som Claes nĂ€r det gĂ€ller synthar. -BĂ€ttre att ha flera olika som var och en för sig Ă€r bra pĂ„ sin specifika sak, Ă€n att ha en enda som Ă€r halvbra pĂ„ allt. 😛

Redigerat av android
drloop (oregistrerad)
Postat
Äh, jag var inte sĂ„ enormt allvarlig... 🙂

Blev bara lite smÄtt förvirrad nÀr jag lÀste alla prylar Claes rÀknade upp att han behövde ha för att kunna göra det ena eller andra, nÀr man istÀllet kan ha ett enda mixerbord som klarar allt.

Fast Ă„ andra sidan tĂ€nker jag i precis samma tankebanor som Claes nĂ€r det gĂ€ller synthar. -BĂ€ttre att ha flera olika som var och en för sig Ă€r bra pĂ„ sin specifika sak, Ă€n att ha en enda som Ă€r halvbra pĂ„ allt. 😛

Min devis ocksÄ. BÀttre att ha nÄt som funkar nÀra 100% Àn en flock med grejer som funkar sÄ dÀr.

Toft mixerbord som nÀmdes tidigare Àr behÀftat med jordens sÀmsta ergonomi, jag fÄr inte mina fröken fingrar att lira med ett toft bord. DÄ faller liksom hela grejen. det Àr lika sexigt som Yamahas Sampler TX16W som lÀt bra men inte gick att anvÀnda.

Postat
Fast nĂ€r man lĂ€ser Claes inlĂ€gg dĂ€ruppe, sĂ„ kĂ€nner jag att det Ă€r rejĂ€lt mycket enklare att ha ett litet mixerbord som fixar allt, Ă€n en skild grej för varje liten funktion som man kan tĂ€nkas behöva... 🙂

🙁

...fast sÄÄÄ mycket prylar Ă€r det ju Ă€ndĂ„ inte som Ă€r nödvĂ€ndiga... 😛

Har du ett ljudkort med ADAT-I/O och kopplar till en bra 8-kanalig omvandlare som blir kopplingen mot omvÀrlden (eller om du har ett ljudkort med tillrÀckligt mÄnga analoga I/O av god kvalisort), sÄ behöver du bara en bra 2-kanalig preamp och en hörlursförstÀrkare, sÄ Àr du igÄng.

Allt annat jag nĂ€mnde Ă€r bara lite extra lull-lull... 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.