Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej,

Hoppas n knhjälpa mig här.

Jag har ett mixerbord, Allen&Heath Zed-428. Hur kopplar jag mitt reverb Lexicon MX300 till det på bästa sätt? Jag vill kunna justera alt stänga av reverbet per kanal.

På andra mixerbord harjag använt AUX send till reverbet och AUX return från reverbet.

Men....på ZED-428 finns inga AUX return.

Kan ngn vänlig själ förklara hur jag ska koppla, samt hur jag kan justera reverbåtergivningen per kanal?

Tacksam för svar!

P

Annons
Posted

Koppla ut från AUX send 1 till ditt Lexicon. Sedan får du koppla tillbaka Lexicon reverbet till en vanlig kanal.

Välj reverb mängd som vanligt med en aux send på kanalen.

Posted

På deras hemsida står följande:

"Return options

1) To Playback input

2) To Stereo 3 channel"

Så eventuellt är det viktigt att du kopplar return-signalen till någon av dessa kanaler (även om jag har svårt att förstå exakt varför).

Posted

Tackar för svar!

Jag kopplar alltså tillbaka Lexicon till en vanlig kanal? Spelar denna kanalen då upp reverb för alla kanaler som skickar på AUX 1?

P

Posted

OK, I'm good to go!

Tack!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.