Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Så var jag då slutligen där. Systemdisken är full av skit efter snart 2½ års användning (Win7 x64 på en SSD på bara 60Gb, så det är egentligen inte så konstigt.) Innan den senaste inspelningssessionen så hade jag 10Gb ledigt, men nu har det krympt ner till endast 1,5Gb. Orsaken till detta visar sig inte i mjukvaran SpaceSniffer och inte heller diskrensningen gör någon hjälplig nytta. Dags att formattera med andra ord.

Jag tänkte därför kolla vad det finns för fallgropar man bör undvika vid ominstallation av en studiomaskin. Drivrutiner och sådant är ju en baggis att hålla koll på, men jag tänkte mer på specifika saker som pluggar, presets och dylikt. Känns som om att det är bättre att vara onödigt försiktig än att lita på att allt bara ska funka. Alla tips mottages. Är mitt uppe i redigeringen och mixningen av ett album, så det vore skönt om det kunde gå så smärtfritt som möjligt. Kör Reaper för övrigt.

Annons
Posted (edited)

Hur lyckas man inte fylla ut en 60gb hårddisk på över två år? 🤪

EDIT: Iförsig, nu jämförde jag med min inspelningshastighet och mängd... Vilket inte är direkt normalt

Edited by tvåtakt
Posted

Hur lyckas man inte fylla ut en 60gb hårddisk på över två år? 🤪

EDIT: Iförsig, nu jämförde jag med min inspelningshastighet och mängd... Vilket inte är direkt normalt

Läs igen; systemdisk 😉 Vid sidan av den har jag en annan disk som huserar samplingsbibliotek och inspelningsprojekt (ej optimalt, men funkar för mig då jag inte kör med så mycket samplingar) samt en tredje där all övrig lagring sker.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.