YertleTheTurtel Posted February 21, 2013 Posted February 21, 2013 Tjena! Sitter med ett par nya krk rokit 6 inkopplade i ett focusrite saffire pro 40. Jag får bara en mono signal ut ur högtalarna. Jag funderar på om jag har köpt fel kablar, kan detta påverka monostereo? Eller är det någon inställning i mix control som tillhör ljudkortet?
Terror Posted February 21, 2013 Posted February 21, 2013 hur har dy kopplat in dem? vilka ingångar osv. Och vad står det i Mix control under "monitor setup", och hur ser det ut i ditt daw?
YertleTheTurtel Posted February 21, 2013 Author Posted February 21, 2013 har kopplat in dom i "monitor 1 och 2" på kortet. I mix control står det mix 1 och mix . Logic är i stereo om det var det du tänkte på
Terror Posted February 22, 2013 Posted February 22, 2013 (edited) gäller problemet all musik du spelar upp ect, eller är det bara just musiken du spelar in i logic? du måste försöka hitta felet från början, narrow it down så att säga. Vad jag menar är att problemet endast är i logic, så är det ju något som är felaktigt inställt i logic. Om musiken du spelar upp utanför Logic (tex på nätet) är i stereo, så är felet inte monitorerna eller inställningarna i ljudkortet. Om det däremot är mono överallt så måste du kolla inställningarna i mix control. Pröva att ominstallera mixcontrol, byt plats på kablarna, byt kablar, testa andra ingångar tex 3 och 4 istället för output 1 och 2. har du valt en "monitor preset" i mix control? Det finns ju massa att välja bland. Tex Mono, stereo, 2.1, 3.1, 5.1 mm. Edited February 22, 2013 by Terror
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now