Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej.

Har en bärbar dator (HP 8530p) med sk ExpressCard54-plats. Ej att blanda ihop med PCMCIA.

Se här: http://sv.wikipedia.org/wiki/ExpressCard (jag har alltså varianten 54)

Min fråga nu är om det finns något ljudkort med ASIO av typen ExpressCard54? Har inte lyckats hitta något vettigt när jag googlar runt.

Man stöter ofta på tex Creative Sound Blaster X-Fi ExpressCard 54 men den har tyvärr inte ASIO...

Så... Några tips? 🙂

Annons
Posted

Du har ju USB 2.0 på datorn. Välj ett sådant ljudkort i stället! 😉

Posted (edited)

Du har ju USB 2.0 på datorn. Välj ett sådant ljudkort i stället! 😉

Sanning, men då har jag något som "hänger och släpar", i och med att det är just en bärbar dator skulle jag vilja ha så mycket som möjligt "inbyggt" så att säga. Särskilt när datorn redan är förberedd med ExpressCard/54.

Edited by Dj_Aladdin
Posted

Bättre att det "hänger och släpar" än att det sticker ut ur datorn och lätt bryts sönder. Det enda Expresscard56 jag känner till som skulle funka (men tillverkas inte längre) är väl Creatives Sound blaster x-fi. Jag har ett PCI x-fi kort i en av mina stationära äldre datorer och där finns det en ASIO-drivrutin Creative gjort.. Min vi talar äldre prylar nu.

Rekommenderar fortfarande att du kollar upp ett USB 2.0 kort.. Vill du ha ett riktigt bra kort kolla in t.ex RME Babyface så får du fina micpreamps också.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.