Stonem Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Tja jag äger en sm 57a och en marshall 100w jcm 900 med en 4 12a hur skulle ni tipsa angående hur den ska mickas upp för inspelning nära med micken snett mot konen rakt in i konen en bit ifrån etc?
Die Hard (oregistrerad) Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Det beror på hur du vill att det ska låta. Det finns bara ett sätt och det är att testa dig fram till det du gillar bäst.
Carle Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Som sagt finns det ingen guldplacering där det låter bra. Det som låter bra solo kanske inte heller passar i mixen. Mitt förslag är att spela in och flytta miken lite och spela in igen tills du hittar en placering som gör att spåren placerar sig bra i mixen. Samma sak som att inte Eq:a för mycket i solat läge.
Frekvensspektrumanalysator Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 jag skulle vilja ha mina mickar placerade på en radiostyrd bil. så man slapp springa fram och tillbaka mellan inspelningsrummet och kontrollrummet när man ska flytta runt den för soundcheck.
Carle Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Eller en assistent som även är duktig på att koka kaffe. 🙂
Guitar Nilsson Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 jag skulle vilja ha mina mickar placerade på en radiostyrd bil. så man slapp springa fram och tillbaka mellan inspelningsrummet och kontrollrummet när man ska flytta runt den för soundcheck. Det är guld med porta som står bredvid trummor stärkare mm. Då flyttar man micken, ändrar gain o lyssnar med lurarna på skallen. Keith Richard gör narr av Mick jagger i sista boken, eftersom Jagger tycker det är nödvändigt med ett särskilt rum bakom en glasruta. Helt onödigt tycker Keith och jag.
Die Hard (oregistrerad) Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 jag skulle vilja ha mina mickar placerade på en radiostyrd bil. så man slapp springa fram och tillbaka mellan inspelningsrummet och kontrollrummet när man ska flytta runt den för soundcheck. Richard Z. Kruspe i Rammstein har hittat en perfekt lösning på problemet. Kolla vid 3.02 ungefär
Frekvensspektrumanalysator Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Richard Z. Kruspe i Rammstein har hittat en perfekt lösning på problemet. Kolla vid 3.02 ungefär Fyfan vad coolt!!! det är ju nåt sånt där jag alltid har drömt om!!!
Carle Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Om 10 år är det standard och barn av dagens skola surar och menar att man inte får samma känsla.
Gilbert Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 https://www.studio.se/index.php?showtopic=72915
Die Hard (oregistrerad) Postat 31 januari 2011 Postat 31 januari 2011 Om 10 år är det standard och barn av dagens skola surar och menar att man inte får samma känsla. När den är standard kommer kidsen in här och frågar om det inte finns något annat sätt att få micarna i rätt placering för att de tycker det är så jobbigt att behöva trycka sig fram till rätt sound.
Demonproducenten Postat 1 februari 2011 Postat 1 februari 2011 När den är standard kommer kidsen in här och frågar om det inte finns något annat sätt att få micarna i rätt placering för att de tycker det är så jobbigt att behöva trycka sig fram till rätt sound. 😆
engineer Postat 5 februari 2011 Postat 5 februari 2011 Stonem, Du har redan fått bra tips med att testa runt och lyssna efter hur du vill ha det. Så höll jag själv på i början. Men om du kan testa också med att ha micken på avstånd och se hur det påverkar ljudet. Det ställer givetvis mer krav på att rummet låter bra, men det känns som att de flesta glömmer bort att man inte måste ha micken inne i grillen. God jakt!
Claes Holmerup Postat 5 februari 2011 Postat 5 februari 2011 Precis! Testa absolut att ha lite avstånd. Hur ofta lägger du örat intill högtalarmembranet när du lyssnar och ställer in ditt sound på stärkaren...? 😉
Die Hard (oregistrerad) Postat 5 februari 2011 Postat 5 februari 2011 http://emusician.com/tutorials/emusic_recording_electric_guitar/
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.