Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej!

Jag är relativt ny med det här med musik på datorn...Jag har stora problem med att synka trumlooparna till samplade melodier så att de går i takt. Jag har testat med både time stretch och hitpoint-verktygen men antingen får jag det inte att bli riktigt tight eller så blir det alldeles för låg pitch på trummorna... Någon som har några bra knep eller tips?

GRAZIE!

Annons
Posted

Det går förhållandevis bra att strestcha trummor några bpm, börjar det skilja för mycket låter det dock metalliskt och konstigt. Tipset är att försöka hitta trumloopar som håller nästan samma tempo som ditt projekt. Sedan klipper du till dem så att de loopar exakt. Därefter kan du precis som du säger ändera stretcha filen till rätt längd. I Cubase SX finns några olika algorithmer för detta som kan ge lite olika bra resultat. Alternativt kan du klippa upp dem med hitpoints redigeringen. Detta fanns en en bra guide på i förra? numret av Studio.

/Majken

Posted

Tack för tipsen Majken, ska testa dem! Har du några tips på bra ställen där man kan hämta trumloopar? De flesta jag har ligger kring 100 bpm, min gitarr klarar inte riktigt så lågt tempo! :-)

Posted
Tack för tipsen Majken, ska testa dem! Har du några tips på bra ställen där man kan hämta trumloopar? De flesta jag har ligger kring 100 bpm, min gitarr klarar inte riktigt så lågt tempo! :-)

Mjae sök på nätet, finns mycket sidor med gratisloopar. Köp tidningar som Computer Music så får du ofta med loopar. Eller kanske leta up någon bra sample cd och köp. De som görs till ACID brukar vara relativt billiga för en samling bra loopar.

/Majken

Posted

Har inte Cubase SX 2 en funktion som heter Time Warp som fixar detta? Själv så kör jag med SX 1 så jag är lite nyfiken.

Posted

Sitter och testar febrilt med Majkens tips just nu, men Time Warp låter ju även det som ett intressant verktyg! Ska genast experimentera med det med! 😄 Återkommer med mina resultat! 😄

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.