Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Tja!

Jag har lagt ner ganska mycket pengar på min studio, men har alltid haft problem med lågt och ibland dovt ljud när jag bränner ner till en CD. Så köpte min kompis Cubase SX, ett ljudkort och en mixer och första låten han spelade in blev jättehög jämfört med mina låtar. Det konstiga är att han bara spelade in en ak. gitarr och sång utan effekter eller mastring och det låter fan lika högt som vilken CD som helst! Hade jag spelat in så utan effekter hade volymen varit betydligt mycket lägre. Vad kan detta bero på? Jag har ju allt som han har! Är det bara att fortsätta pressa volymen i inspelningssignal, mixen och i Waves L3? Men varför får han upp volymen utan det?

Den som kan svara på detta är en hjälte!!!

Annons
Posted
Om ni har likadan utrustning, så tror jag den som kan svara på det bäst är din polare. Kolla hur han gör när han spelar in och gör likadant. 😄

Case closed.

Posted

Ja, vi har redan försökt att hitta skillnader. Problemet är bara att båda är relativt nya inom området. Inga förslag om hur man kan få upp volymen utan att behöva använda maximizer eller liknande?

Posted

Det enda sättet man kan skruva upp volymen digitalt är att se till att den högsta volymen precis är på gränsen att distordera och det gör du genom att normalisera.

Är det fortfarande skillnad så får du använda kompressor eller nått annat som trycker till volymen.

Posted

Normalisera är när man bearbetar en lljudfil så att den högsta peaken på filen når ett bestämt värde oftast då strax under 0 db. Dvs man höjer volymen på HELA filen så högt det går utan att det blir överstyrt. Till skillnad från maximizing där man kappar toppar (limiting) eller komprimerar så att man (i jämförelse med normalisering) kan höja ännu mer. Ungefär så (det finns säkert någon som kan beskriva det mer exakt).

Normalisering finns nog i de flesta inspelningsprogram. Kolla under "process", "förbättringar", "plugins" eller liknande menyer.

Tror att det ibland finns som funktion i brännarprogram. Möjligen skulle du då kunna ha ett där nivån är ställd för lågt. Ställ den på -0,3 db så finns det lite marginal.

Hoppas du blev något klokare 🙁

Posted

Tack pwayne!

Det kanske kan vara något sånt värde som jag ställt fel. En ny sak jag upptäkt är att bara jag lägger in en vanlig mp3 låt så styr det över. Så ska det väl inte vara? Känns som allt styr över alldeles för snabbt. Vad kan det vara för inställning?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.