Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Jag har en Sennheiser MD421 (rakapparaten) som har legat oanvänd i några år nu och även om det är en bra mikrofon så tror jag inte att den kommer att bli använd. Jag köpte den begagnad, är inte säker men jag gissar att den är tillverkad någon gång under 80-talet.

Det enda problemet med den är att den saknar den speciella hållaren som behövs till just den här mickmodellen, bara hållaren kostar runt 500 spänn att köpa så jag gissar att det drar ner värdet en del. Annars fungerar den som den ska och har inga repor eller andra skönhetsfel.

Jag har börjat tänka på att sälja den, Tradera är förstahandsvalet, så jag undrar hur mycket jag bör lägga startbudet på. 1 krona känns som att gambla lite väl mycket med en så bra mick, får jag inte ut mer än några hundralappar så behåller jag den.

Annons
Guest Die Hard
Posted

Har du googlat på utländska siter vad priset i andra hand kan ligga på? Prova på t ex ebay och se om du hittar nåt.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.