Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Först och frĂ€mst vill jag sĂ€ga hej till alla hĂ€r pĂ„ Studio Forum!! 😳

Jag har spöklÀst under ett tag men har inte registrerat mig för ens nu!

Hur som helst!

Jag har under jĂ€ttelĂ„ng period velat ha nĂ„gonstans att spela in med alla mina band och sitta o pilla med min musik, tidigare har jag haft ett rum som jag har kunnat spela in i och lira med polarna. Det har stĂ„tt en dator med cubase och ett Delta 1010LT kort pĂ„ sĂ„ jag har haft möjligheten att kunna spela in nĂ„gorlunda okej... men nu! nu j*vlar har jag bestĂ€mt mig för att ta tag i det och börja bygga och göra nĂ„got "riktigt" av det som ett projekt under en lĂ€ngre tid! đŸ˜±

Rummet ser ser ut som sÄ hÀr; det Àr 3,07m brett och 4,8m lÄngt (assÄ ingen stor yta jag talar om) och enligt planerna ska jag sÀtta upp en vÀgg med en ruta och en dörr i för att kunna ha tillgÄng till bÄde ett live-rum och ett kontroll-rum!

UngefĂ€r sĂ„ hĂ€r ser rummet ut med vĂ€ggen som jag planerat den: (Google Sketchup Ă€r förövrigt otroligt kul sĂ€tt att göra ritningar 😄 )

bild2tp.jpg w828.png

Vad tror ni? Ser det ut att bli helt Ät helvete? Kom vÀldigt gÀrna med tips och ideér dÄ jag aldrig gjort nÄgot som detta förr! :rolleyes:

(ritning pÄ vÀggen som ska byggas för er som Àr intresserade:

bild1dj.th.jpg)

Mega tack pÄ förhand, sÄ ska jag skriva hÀr och slÀnga upp bilder sÄ fort det börjar att röra pÄ sig!

MVH

/G

Redigerat av Gustav
Annons
Postat (redigerat)

NÄgot man gÀrna undviker (eller Ätminstone vill ha möjlighet att undvika) Àr mÄnga och starka tidiga reflektioner. Det Àr ljud som reflekteras frÄn nÀrliggande ytor.

Det kan ge resultatet att det inspelade ljudet kÀnns ofokuserat, instÀngt eller ihÄligt.

Av den anledningen Àr det svÄrt att arbeta i smÄ rum. Man kommer aldrig tillrÀckligt lÄngt ifrÄn nÄgon yta.

Tydliga reflektioner frÄn golv, tak och fyra vÀggar, pÄ alla inspelade spÄr, kan göra ett material onödigt svÄrarbetat.

Planerar du att ljudisolera inspelningsrummen? En snabb uppskattning Àr att det gÄr Ät mellan 10-20 cm pÄ alla ytor för att fÄ till en fungerande dÀmpning. Ett rum pÄ 3 x 5 meter med takhöjd pÄ 2,4 m kan alltsÄ fÄ dimensionerna: 2,6 x 4,6 med 2 meter i takhöjd.

Sedan tillkommer akustikbehandling. För att fÄ bukt med tidiga reflektioner anvÀnder man absorbenter. T ex 5 cm minerullsskivor pÄ en 5 cm distans frÄn vÀgg och tak.

Med smÄ dimensioner kryper ocksÄ stÄende vÄgor uppÄt i frekvensregistret. Det ökar risken för att de krockar med det material man tÀnker spela in (trummor, bas, gitarr, röst etc).

Edit: Tryckte skicka medan jag skrev. Avrundar med att sÀga att jag skulle undvika att dela upp rummet i tvÄ. Utnyttja taket för akustikbehandling, om takhöjden rÀcker till.

Redigerat av joachime
Postat

Jag planerar att ljudisolera och göra det bÀsta av saken :rolleyes:

Men tror du att det Àr helt Ät skogen att pÄbörja detta projektet?

Postat
  Gustav sa:
Jag planerar att ljudisolera och göra det bĂ€sta av saken 😄

Men tror du att det Àr helt Ät skogen att pÄbörja detta projektet?

Inte alls helt Ät skogen! Om du fÄr till 12 isolerade kvm och lite vettig akustikbehandling pÄ det kan ni ha hur kul som helst dÀrinne! Glöm inte ventilation bara! Syrebrist Àr inspirationens Àrkefiende.

Postat (redigerat)

Hm, i det lilla rummet skulle jag nÀstan ha skitit i att ha det avdelat och göra ett kombinerat live/kontrollrum i ett... Enda nackdelen i det alternativet Àr att man inte kan lyssna pÄ ljudkÀllorna live utan att höra ljudet frÄn instrument/förstÀrkare, sÄ man fÄr provspela in under mikplacering och lyssna pÄ det inspelade, men hellre det och ett lite större rum! Bara en tanke!

Edit: Plus att du kan lÀgga ett par hundra-/tusenlappar extra pÄ akustik och/eller gear istÀllet, icke att förglömma =)

Redigerat av Fertan
Postat
  Fertan sa:
Hm, i det lilla rummet skulle jag nÀstan ha skitit i att ha det avdelat och göra ett kombinerat live/kontrollrum i ett... Enda nackdelen i det alternativet Àr att man inte kan lyssna pÄ ljudkÀllorna live utan att höra ljudet frÄn instrument/förstÀrkare, sÄ man fÄr provspela in under mikplacering och lyssna pÄ det inspelade

Jag fyller pÄ argumentet med att det tar bÄde tid och plats att bygga en tillrÀckligt ljudisolerande skiljevÀgg. Risken Àr att du kommer sitta trÄngt och höra för mycket lÀckage.

12 kvm istĂ€llet för 3+7! 🙂

Postat
  hwasser sa:
Planerar sjÀlv att göra liknande fast pÄ ett rum som Àr ca 4,5x5,5

Samma dÀr. 27,5 kvm Àr ett bra utgÄngslÀge för ett rum.

RĂ€kna bort 10-20 cm per vĂ€gg för isolering och ytterligare 5-10 cm för akustikbehandling. BasfĂ€llor kan krĂ€va ytterligare 50 cm eller mer. Inte per vĂ€gg dock. 😄

RÀkna med att du har kvar en golvyta pÄ runt 20 kvm nÀr bygget Àr klart.

Postat (redigerat)
  joachime sa:
Samma dÀr. 27,5 kvm Àr ett bra utgÄngslÀge för ett rum.

RĂ€kna bort 10-20 cm per vĂ€gg för isolering och ytterligare 5-10 cm för akustikbehandling. BasfĂ€llor kan krĂ€va ytterligare 50 cm eller mer. Inte per vĂ€gg dock. 😛

RÀkna med att du har kvar en golvyta pÄ runt 20 kvm nÀr bygget Àr klart.

Varför isolera alla vÀggarna? Jag hade bara tÀnkt isolera vÀggen mot grannen (1-vÄnings radhus), akustikbehandla rummen samt ljudisolera inspelningsrummet!

Redigerat av hwasser
Postat
  hwasser sa:
Varför isolera alla vÀggarna? Jag hade bara tÀnkt isolera vÀggen mot grannen (1-vÄnings radhus), akustikbehandla rummen samt ljudisolera inspelningsrummet!

Ljudisolering av endast en vÀgg gör inte sÄ stor skillnad eftersom ljudet fortplantar sig i golv, vÀggar och tak. NÀr jag ovan skriver ljudisolering menar jag nÄgon form av rum-i-rummet. Det Àr det enda effektiva sÀttet att dÀmpa vibrationerna som fortplantar sig i husstommen.

  • 4 veckor senare...

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.