Jump to content
Annons
  • 0

Företag som kan reparera / uppgradera ljudutrustning , HiFi etc…


Question

Posted

Jag sprang på ett företag i Tumba som kan reparera o uppgradera ljudutrustning.
De skall få fixa mina SD-Acoustics SD5 en dag när jag har tagit mig ur arbetslöshetens magra budget. Haft dem sen tonåren. Saknar att lyssna på dem sen många år, ena diskanten började låta illa och sen dess har jag av och till letat efter ersättning eller uppgradering. Tiden har flugit iväg, men dem har hängt med i alla flyttar o klarat sig ok. Det är tunga pjäser.

Andreas visste direkt vad som satt i och han skulle även ta sig an att se över övriga komponenter.
Önskar jag hade bara kunnat sätta mig i bilen o lämna av dem.

Hur som helst, om du har behoven. Kolla här.

https://lindenaudio.se/

  • Gilla 1

3 answers to this question

Recommended Posts

Annons
  • 0
Posted

För sådär 10 år sedan fick jag en monitor lagad till materiel-kostnaden 5 kr av en studentförening eller vad det nu var. Teknologer, datavetare e.dyl. De roade sig med att öva på vad helst som folk tog dit.

  • 0
Posted
6 timmar sedan sa oioioi:

För sådär 10 år sedan fick jag en monitor lagad till materiel-kostnaden 5 kr av en studentförening eller vad det nu var. Teknologer, datavetare e.dyl. De roade sig med att öva på vad helst som folk tog dit.

Studenter jobbar för tårta. 🍰:) Men lite casino hur det blir om inte läraren rycker in för kontroll. Men jag kommer själv ihåg hur el-tele som det hette, de åt tårta jämnt, från folk som lämnat in sina prylar att fixa. Vi som gick el eller automation, fick inga sådana uppdrag.

Det är en bra grej att kolla upp lokalt vad man eventuellt kan få hjälp med.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Senaste foruminläggen

  • Annons
  • Annons
  • Sorry, this is not supposed to be used in the sidebar. Please move to the block somewhere else.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.