slejnard Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Hej! Hittade datafelet. Nätverkskabeln var utdragen..haha. Känner mig som en n00b Dingbats: Du är bra!
Analogfreak (oregistrerad) Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Själv skulle jag behöva ett par Dingpattar
Dingbats Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Tricket i att bli bekväm med andra människor är att bli bekväm med sig själv och vem du är. Det är jag. Tack tack tack alla men jag vet att "jag är bra" osv, jag tycker jag är asgrym själv.
SadamJR Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Undrar om folk skulle vara lika uppmuntrande om jag skrev ner mina innersta känslor. Blir man glad av glad-pack?
Fidden Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 synd att jag inte är dingbats när jag måste formulera mig utan tangentbord bara. Sådär är det för mig också. Känner igen mig i mycket av detdär med att inte veta hur man ska ta folk också, fast det var nog mer så förr för mig. Till slut lärde jag mig iallafall litegranna hur man kan bete sig bland folk. Handlar det inte väldigt mycket om självkänsla? När jag var yngre ville jag hemskt gärna vara en såndär social människa som kan prata med vem som helst om vad som helst. När jag då försökte med någon som jag inte kände, visade det sig att jag inte kunde prata vad som helst. Då blev jag osäker, och höll käften istället. Om jag nu däremot vet att jag inte är någon vidare social människa, då är det plötsligt enklare att kommunicera eftersom jag inte har några prestationskrav på mig själv. Inte helt av godo dock, det händer ibland att folk som jag inte känner misstar mig för en social människa och vill bli min kompis. Då vet jag fortfarande inte hur jag ska göra, utan lägger mig oftast och gömmer mig bakom nån stor sten eller så tills personen i fråga kommer på något annat att göra 😉 Jag vet inte vad jag vill komma fram till med detta.. har mest tråkigt och tänkte att man kunde kanske spendera några minuter med att vara lite filosofisk.
Analogfreak (oregistrerad) Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Blir man glad av glad-pack? Ja det hör du ju på namnet.. 😉
Dingbats Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Om jag nu däremot vet att jag inte är någon vidare social människa, då är det plötsligt enklare att kommunicera eftersom jag inte har några prestationskrav på mig själv. Jag vill inte heller vara så himla social, jag får hjärtklappning av att vara utåt hela tiden. Men det finns ju en massa introverta människor som fortfarande klarar av att agera normalt runt folk och inte behöver tänka efter varje sekund. Det verkar skönt.
Fidden Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Jag vill inte heller vara så himla social, jag får hjärtklappning av att vara utåt hela tiden. Men det finns ju en massa introverta människor som fortfarande klarar av att agera normalt runt folk och inte behöver tänka efter varje sekund. Det verkar skönt. Det är sånt som man kan lära sig, speciellt om man flyttar till nåt studentområde eller så.
Memphis Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Undrar om folk skulle vara lika uppmuntrande om jag skrev ner mina innersta känslor. Vi kan väl testa o se?
Memphis Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Jag känner igen mig mycket Dingbats. Har haft sånna problem hela livet.
Memphis Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 NU ska här tvättas! Är inte vad vid att man måste boka tid o sånt för att kunna göra det.
Dingbats Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Det är sånt som man kan lära sig, speciellt om man flyttar till nåt studentområde eller så. Och då måste man ta studielån och ge upp den mesta av sin musikutrustning och dessutom helst veta vad man egentligen vill plugga och bli. Typiskt.
Fidden Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Och då måste man ta studielån och ge upp den mesta av sin musikutrustning och dessutom helst veta vad man egentligen vill plugga och bli. Typiskt. Man måste ta studielån, men det andra låter ju helt överflödigt
SadamJR Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Oroa dig inte Fidden. Du blir oxå gammal och vis en dag.
Fidden Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Oroa dig inte Fidden. Du blir oxå gammal och vis en dag. Hur många måste kalla mig för gammal och vis innan jag är gammal och vis? eller är definitionen att vara gammal och vis att man inte måste fråga när man är gammal och vis?
Analogfreak (oregistrerad) Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Det jag inte förstår idag förstår jag kanske först då jag är äldre och då är jag för gammal...
Fidden Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Det jag inte förstår idag förstår jag kanske först då jag är äldre och då är jag för gammal... Eller som en gammal och vis herre som kallades Cello uttryckte det: "Erfarenhet och visdom är den kam och hårborste som livet överräcker åt en när man blivit flintskallig"
SadamJR Postat 6 september 2009 Postat 6 september 2009 Det jag inte förstår idag förstår jag kanske först då jag är äldre och då är jag för gammal... När är man för gammal, menar du?
Recommended Posts