Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej.

Jag vet att det finns många trådar på nätet om midi latency. Det senaste dygnet har jag kollat igenom väldigt många av dom men fortfarande inte lyckats lösa mitt problem, därför startat jag nu en ny tråd.

För några veckor sen köpte jag en ny dator och nu när jag kollar in mitt midikeyboard och ska spela in i Cubase 5 blir signalen sen. Det är inte så mycket men ändå tillräckligt för att göra det omöjligt att spela tight. Midi-interfacen jag använder heter "USB to MIDI Converter" tillverkad av "goobay". Jag har laddat ner samma ASIO drivrutiner som jag använde på min gamla dator. Dom heter "ASIO4ALL". Jag har även testat att dra ner Buffer Sizen utan resutat.

I Cubase så står det att min Input Latency är 6.916 ms och Output 6.485 ms. Det är ju inte så mycket. Ändå kommer ljudet försent. (eller gäller de latencyvärdena audio?).

Hur som helst lyckades jag få bort latencyn nästan helt på min gamla dator, fast den hade sämre prestanda, så vad har jag missat?

Hoppas någon kan hjälpa mig! 🙂

Annons

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.