lonewind Postat 26 mars 2012 Postat 26 mars 2012 (redigerat) ...har jag lyckats färdigställa skivan som jag på ett eller annat sätt har jobbat med i 7 år. 2006 gick jag med i Studio Forum då jag nyligen givit mig in i den digitala inspelningsvärlden och hoppades på tips och råd. Jag postade två låtar från denna skiva redan då, Cheater och Escaper. Fick ett otroligt positivt gensvar som taggade mig mycket att lära mig mer och jobba hårdare. Alltsedan dess har Studio Forum och de härliga medlemmarna här varit till stor hjälp för mig och jag är oerhört tacksam för det. Tror i stort sett varenda låt på denna skivan har figurerat i någon tråd här där jag fått hjälp med mix och inspelning. Skivan är mastrad av den otroligt kompetente och hjälpsamme Jon Rinneby (Yllet). Nu finns skivan att köpa på http://chrismichols.bandcamp.com ! Det går förstås finfint att lyssna på alla låtarna i sin helhet helt kostnadsfritt. Bifogar en liten bild på tack-delen av mitt cd-konvolut. Redigerat 26 mars 2012 av lonewind
Florian le Sage Postat 26 mars 2012 Postat 26 mars 2012 Kul och grattis till släppet, 7 år wow men ibland tar det tid att släppa iväg sina barn och låta dom flyga! Jag hittade genast 2 favoriter i Theese Memories och Greetings*** Här ser man hur forumsamarbete kan fungera i sin bästa form, Hellvalla Burn är ett annat, skön stil hursomhelst och hoppas du får tillfälle att komma ut och framföra dessa låtar live det är ju det roligaste om det funkar med folk och fä ;-)
KillwithSkill Postat 26 mars 2012 Postat 26 mars 2012 Grattis! Det är alltid kul att lämna fotspår efter sig!
Jetblack Postat 26 mars 2012 Postat 26 mars 2012 Hade det här varit Facebook hade det blivit "gilla" 😉 2
FreddeHstd Postat 27 mars 2012 Postat 27 mars 2012 Nice! Gratulerar. Så, dags att börja jobba på nästa då!
lonewind Postat 27 mars 2012 Trådstartare Postat 27 mars 2012 Härligt! Jajemen! Skönt att göra klart och blicka framåt.
Jon Rinneby Postat 27 mars 2012 Postat 27 mars 2012 (redigerat) Akta er för bandcamp 128kbs! 😉 Skämt o sido, det var kul att jobba med plattan. Det blev ganska mycket skickande fram o tillbaka och kompromisser både här och där gällande mix och mastring. Men en platta blev det tillslut och det är ju helt fantastiskt! Hoppas det går bra nu, det är du värd. Finns några riktiga godbitar där! mvh Jon Redigerat 27 mars 2012 av Yllet
lonewind Postat 27 mars 2012 Trådstartare Postat 27 mars 2012 Kul och grattis till släppet, 7 år wow men ibland tar det tid att släppa iväg sina barn och låta dom flyga! Jag hittade genast 2 favoriter i Theese Memories och Greetings*** Här ser man hur forumsamarbete kan fungera i sin bästa form, Hellvalla Burn är ett annat, skön stil hursomhelst och hoppas du får tillfälle att komma ut och framföra dessa låtar live det är ju det roligaste om det funkar med folk och fä ;-) Tackar så mycket! Ja, det tog ju lite tid men det har främst haft att göra med min osäkerhet över huruvida jag lyckats göra en produktion jag vågar stå för. Denna skiva är långtifrån felfri produktionsmässigt men ändå tillräckligt ok för att jag ska känna att jag gjort vad jag kan. Kul att höra att du hittade ett par låtar du gillade också. Tusen tack för att du tog dig tid att lyssna.
Signia Postat 28 mars 2012 Postat 28 mars 2012 Gratulerar! 🙂 Plattan låter bra. Jämn kvalitet ljudmässigt, och ljudet passar bra överens med såväl uttrycket i musiken som det "rum" man hamnar i mentalt när man lyssnar. Tumme upp.
Martin Postat 28 mars 2012 Postat 28 mars 2012 Grattis mannen! har du länk till din gamla akustiska version av "I wanna go home"?
Hellpig Postat 29 mars 2012 Postat 29 mars 2012 Jag har tyvärr inte haft tid att lyssna ännu men jag ska, hoppas jag och hur många "jag" kan jag klämma in i en mening egentligen?? Nåja. Lycka till, kul för dig o "Break a leg"!
lonewind Postat 29 mars 2012 Trådstartare Postat 29 mars 2012 Låter kanon! lycka till! Kul att höra att det låter bra! Tack så mycket.
lonewind Postat 29 mars 2012 Trådstartare Postat 29 mars 2012 Grattis! Det är alltid kul att lämna fotspår efter sig! Tack! Visst är det?!
lonewind Postat 29 mars 2012 Trådstartare Postat 29 mars 2012 Hade det här varit Facebook hade det blivit "gilla" 😉 Går bra det också ;-)
lonewind Postat 30 mars 2012 Trådstartare Postat 30 mars 2012 Nice! Gratulerar. Så, dags att börja jobba på nästa då! Tack! Jomenvisst, det jobbet är förstås påbörjat. Tänkte nog att att det skulle gå lite fortare denna gången dock 😄
lonewind Postat 30 mars 2012 Trådstartare Postat 30 mars 2012 Akta er för bandcamp 128kbs! 😉 Skämt o sido, det var kul att jobba med plattan. Det blev ganska mycket skickande fram o tillbaka och kompromisser både här och där gällande mix och mastring. Men en platta blev det tillslut och det är ju helt fantastiskt! Hoppas det går bra nu, det är du värd. Finns några riktiga godbitar där! mvh Jon Ja, lika bra att köpa skiten så ni får höra det i full kvalitét :-D Från och med nu så låter jag dig sköta mixen också så kanske vi slipper kompromissa så mycket 🙂
lonewind Postat 31 mars 2012 Trådstartare Postat 31 mars 2012 Gratulerar! 🙂 Plattan låter bra. Jämn kvalitet ljudmässigt, och ljudet passar bra överens med såväl uttrycket i musiken som det "rum" man hamnar i mentalt när man lyssnar. Tumme upp. Hej! Tusen tack för omdömet. Det värmer att höra.
lonewind Postat 1 april 2012 Trådstartare Postat 1 april 2012 Grattis mannen! har du länk till din gamla akustiska version av "I wanna go home"? Tackar! Jag tror att den finns på min demoskiva som finns som torrent här.
lonewind Postat 2 april 2012 Trådstartare Postat 2 april 2012 Jag har tyvärr inte haft tid att lyssna ännu men jag ska, hoppas jag och hur många "jag" kan jag klämma in i en mening egentligen?? Nåja. Lycka till, kul för dig o "Break a leg"! 5 fick du med i alla fall :-D. Tack för lyckönskningarna.
Uozon Postat 27 maj 2012 Postat 27 maj 2012 Grattis även till segern. http://www.unt.se/kultur/chris-michols-tog-hem-segern-1757638.aspx
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.