alltarkaos Postat 15 oktober 2010 Postat 15 oktober 2010 tja! är detta nått o ha? asså kan jag få bra kvallite från de? http://www.thomann.de/se/the_tbone_sct800_tube_mic.htm http://www.thomann.de/se/km_23956_plopkiller.htm http://www.thomann.de/se/the_tbone_micscreen_le.htm http://www.thomann.de/se/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm en fråga till... hur funkar preampen? måste jag köpa ett extra ljudkort till datorn eller hur kopplas de?
Claes Holmerup Postat 15 oktober 2010 Postat 15 oktober 2010 Svårt att säga något om hur micken funkar till DIN röst, men det går ju egentligen att spela in sång med alla mickar... Jag har tyvärr inte testat några t.bone-mickar, men det är ju OEM-mickar som är identiska med vissa andra OEM-"märken". Vad har du för något ljudkort? Är det ett standard-ljudkort som du fick med i datorn från början, så skulle jag rekommedera att du istället för den lösa preampen, köper ett ljudkort som har inbyggd micpreamp, så slår du två flugor i en smäll.
alltarkaos Postat 16 oktober 2010 Trådstartare Postat 16 oktober 2010 Svårt att säga något om hur micken funkar till DIN röst, men det går ju egentligen att spela in sång med alla mickar... Jag har tyvärr inte testat några t.bone-mickar, men det är ju OEM-mickar som är identiska med vissa andra OEM-"märken". Vad har du för något ljudkort? Är det ett standard-ljudkort som du fick med i datorn från början, så skulle jag rekommedera att du istället för den lösa preampen, köper ett ljudkort som har inbyggd micpreamp, så slår du två flugor i en smäll. har standard, kan du länka en preamp me inbyggt ljudkort?
Claes Holmerup Postat 16 oktober 2010 Postat 16 oktober 2010 Det finns många ljudkort med micpreamp, men ett par exempel: Steinberg CI2 (USB) Echo AudioFire4 (Firewire) TC Electronic Studio Konnekt 8 (Firewire)
alltarkaos Postat 16 oktober 2010 Trådstartare Postat 16 oktober 2010 Det finns många ljudkort med micpreamp, men ett par exempel: Steinberg CI2 (USB) Echo AudioFire4 (Firewire) TC Electronic Studio Konnekt 8 (Firewire) får man samma kvalite med usb?
Claes Holmerup Postat 16 oktober 2010 Postat 16 oktober 2010 Interfacet (USB eller Firewire) har inget med ljudkvaliteten att göra. Firewire är snabbare, men det handlar främst om de som behöver många in- och utgångar på ljudkortet - och det behövs normalt inte i en hemstudio. 🙂
Gilbert Postat 16 oktober 2010 Postat 16 oktober 2010 https://www.studio.se/index.php?showtopic=79470&view=findpost&p=1135920
Zeahl Postat 22 oktober 2010 Postat 22 oktober 2010 Annars kan du alltid lägga en extra slant på en extren preamp typ Focusrite ISA One eller Universial Audio Solo. En bra mickpreamp kan göra underverk för sångljudet och är av stor vikt vid inspelning. Man får sällan bra preamps med ett ljudkort om det inte är ett riktigt bra sådant. En bra preamp kan lyfta vilken mikrofon som helst.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.