bassman Posted February 17, 2004 Posted February 17, 2004 Hej! Jag funderar på att köpa ett begagnat ProTools 24 Mix+ och undrar nu om det är samma hårdvara till mac och pc. Är det bara programmen som är olika? Undrar därför att jag idag har en pc på 3,06 GhZ med 1Gb RAM, så det känns ju lite onödigt att köpa en mac om det ändå funkar i pc:n. Om jag ändå köper en mac också; Hur bra måste den vara för att få motsvarande kapacitet som ovanstående pc ger? Är det egentligen någon skillnad att köra protools på mac eller pc?
chrisB Posted February 17, 2004 Posted February 17, 2004 Hej!Jag funderar på att köpa ett begagnat ProTools 24 Mix+ och undrar nu om det är samma hårdvara till mac och pc. Är det bara programmen som är olika? Är det egentligen någon skillnad att köra protools på mac eller pc? samma hårdvara. mjukvaran fungera i stort detsamma på pc/mac. och ser likadan ut.
bassman Posted February 18, 2004 Author Posted February 18, 2004 Tack för svaret! Vet du hur det är med pluggarna. Måste jag välja om jag ska köpa mac eller pc pluggar eller finns bägge versionerna med på samma skiva som det tex gör när jag köper vst-instsruments?
Wille Posted February 18, 2004 Posted February 18, 2004 Hej! Skulle tro att en PC med P4 på 3Ghz motsvarar en Mac G4 dual 1.25 el nåt i den stilen. men sen tror jat att Win XP eller vad du använder är lite rappare en OSX. har själv inte testat Protools 24, men har inte dom burkarna inbyggda DSP'er ? isåfall krävs väl inte så värst grymm dator?
chrisB Posted February 18, 2004 Posted February 18, 2004 Vet du hur det är med pluggarna. Måste jag välja om jag ska köpa mac eller pc pluggar eller finns bägge versionerna med på samma skiva som det tex gör när jag köper vst-instsruments? Brukar vara installation för båda.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now