Jump to content
Annons

Recommended Posts

Guest kompanjon
Posted

hej!

har beslutat mig för att gå över till logic på min mac tillslut efter att ha jobbat i reason. hittade logic 5.5 begagnat, nu är min fråga: kan jag uppgradera detta till 5.5.1 osv eller 6.3 osv, ja ni fattar.. andra uppgraderingar än till 7 helt enkelt! (jag tycker personligen logic nådde sin peak vid 5, där finns allt jag behöver exs 24, schyssta pluggar osv).

jag vill inte jobba i 7, jag trivs som fisken i vattnet i äldre versioner där man slipper oroa sig för att man pressar systemet till max..

tacksam för hjälp

Annons
Posted (edited)

Nu hänger jag inte riktigt med... Senare versioner än 5.5 finns bara till OSX.

Du kör mac.. Men kör du OS9?? LAP5.5 finns väl inte för OSX vad jag kan minnas.

Tror du kan ladda hem patchar från 5.x till senare 5.x men vet inte var..

Version 6.x är ett mörkt kapitel i Logics historia. Mycket buggar och ännu mer krångel. Gå upp till 7.1 på en gång.

Kolla på apple.se om det går att uppdatera från 5.x till 7.1. Borde det göra, men man ska aldrig va säker när det gäller Apple.

edit: fel..

edit2: patchar: http://www.emagic.de/support/download/index.php?lang=EN

edit3: verkar som om 6.x rullar under OS9. Hade jag ingen aning om.. Konstigt!

Edited by VacUm
Guest kompanjon
Posted (edited)

ah ja det var ju bittert. jag kör OSX. får väl uppdatera då, i vilket fall så tjänar jag ju på det än att köpa ett helt nytt logic 7.

jobbigt, för jag har hört att 7an ska vara rejält mycket mer resurskrävande...

denna snubbe säger att 6an (6.3) är stabilt: http://www.tweakheadz.com/review_of_logic_6.htm

edit: tack för patch-länken!

Edited by kompanjon
Posted

jag körde 6.3 i både OSX och OS9 på min mac, och det var snorstabilt. men om det går att få tag på längre som uppgradering, det vet jag inte. 7'an lär ju vara bättre i vilket fall.

Guest kompanjon
Posted

om jag ska vara ärligt, jag överdrev när jag sa att jagprecis köpt det 😛 . jag SKULLE precis köpa det men skickade denna post innan för att vara på den säkra sidan. men nu är det skit samma, för nu HAR jag beställt 7 och 7.1 (helt nytt) för 6000 (tare' lugnt, jag använder internetgirot.se). nu får det bära eller brista 😄

hursomhelst läste jag en del poster på nätet igår att man kan modda sin powerbook. jag trodde faktiskt det inte gick med bärbart. men man kan beställa nya powerbook-hd:s osv från t.ex macoteket, sen är det lite pill 🙂 men med känsliga händer så är det inga problem att byta ut.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.