Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

har funderat på att köpa en t-racks för att få ett varmt och proffsigt ljud när jag masterar mina låtar. Har testar den och var ganska imponerad av den ... men den kostar ju en slant oxå , är det värt ? finns det billigare alternativ ?

tack

Annons
Posted
har funderat på att köpa en t-racks för att få ett varmt och proffsigt ljud när jag masterar mina låtar. Har testar den och var ganska imponerad av den ... men den kostar ju en slant oxå , är det värt ? finns det billigare alternativ ?

tack

Ett billigare alternativ är om du köper något annat samtidigt. Då kan du nämligen köpa en OEM-version betydligt billigare... :rolleyes: Jag vet inte om de fortfarande erbjuder OEM-versioner, men de gjorde det tidigare i alla fall - och undertecknad har ett par sådana kvar. 😕

Posted

Provade den men tyckte den var konstig att använda. Ärligt talat så tycker jag att alla IK Multimedias prylar är lite sådär. Förutom Amplitube som var finfin.

Posted
har funderat på att köpa en t-racks för att få ett varmt och proffsigt ljud när jag masterar mina låtar. Har testar den och var ganska imponerad av den ... men den kostar ju en slant oxå , är det värt ? finns det billigare alternativ ?

tack

Ett billigare alternativ är om du köper något annat samtidigt. Då kan du nämligen köpa en OEM-version betydligt billigare... 😉 Jag vet inte om de fortfarande erbjuder OEM-versioner, men de gjorde det tidigare i alla fall - och undertecknad har ett par sådana kvar. 😮

Sorry guys...

T-Racks OEM är slut nu. Amplitube OEM finns ett par kvar... 😉

Posted

Gick in på t-racks.com för att kolla priserna, €399! Det är ett saftigt pris.

Det var flera år sedan jag testade T-racks, hade nog Waves som referens då, men den gav inte något särskilt positivt intryck.

Idag finns det en otrolig mängd pluggar att välja bland. Jag föreslår att du börjar gå igenom de gratispluggar som finns tillgängliga. Flera av dom är riktigt bra, helt jämförbara med kommersiella pluggar.

Jag utgår fräckt från att du sitter med PC och ett VST-kompatibelt inspelningsprogram. Börja då med ett besök hos TbT och ladda hem 'Pocket Limiter' och 'Saturated Driver'. Två "varma" kompressionspluggar.

Gå sedan vidare till Christian Buddes hemsida och ladda hem poshifopit. En ful men funktionell och väljudande flerbands-EQ med valbara filter.

En transparent limiter hittar du avslutningsvis hos Buzzroom.

Ytterligare smultronställen:

Voxengo

Smartelectronix - Magnus

Posted

Jag är kluven till T-racks (har för mig att jag skrev om det för länge sen).

Första gången var jag helt lyrisk...WOW vilken grej, den här kommer jag alltid använda....på allt mitt material!

Andra gången...nåja kompressorn är ju rätt skön faktiskt.

Tredje gången....fattar inte vad jag ska med denna till, nä det blir in i "förrådet" med T-racks! Kanske får användning av det lite längre fram.

Posted
Första gången var jag helt lyrisk...

Exakt min erfarenhet, fast av PSP Vintage Warmer! Först ett 🙂 , sedan ett 🙂 och sist ett 😛

Posted
Första gången var jag helt lyrisk...

Exakt min erfarenhet, fast av PSP Vintage Warmer! Först ett 🙂 , sedan ett 😉 och sist ett 😛

haha nu börjar jag fundera , kommer jag verkligen använda den 😉

tack för tipsen iaf 🙂

Posted

T-Racks kompressor "låter" väldigt speciellt, jag har blivit ganska bra på att identifiera den i låtar. Om man gillar det eller ej är ju frågan...

Posted (edited)

checka izotope ozone. mycket, mycket, mycket mustig plugg. allt-i-ett-där-allt-låter-skitbra-plugg. dussutom med ett mycket ryndskepps liknande gui.

dessutom är den billig

Edited by hank
Posted

Jag kan tycka att det finns en del gott att säga om T-racks. Bra presets som ändå gör ett mastringsliknande jobb med dina alster. Om man inte har ork att sätta sig in mastrande och ändå vill trycka till slutmixen så fungerar en del av presetsen faktiskt riktigt bra.

Som alla andra pluggar kräver den hårt med tid och arbete för att kunna användas rätt och det tar lite tid, men när man väl kommit över det så har den många möjligheter. 😄

Guest abnormalbrain
Posted

Jag tycker att det är svårt att förstå vad alla knapparna och rattarna gör. Jag är van vid vanliga plugins, så jag andvänder det nästan aldrig. Ibland kan jag andvända softclippern. Däremot har jag andvänt waves pluggar som är lite lättare att förstå, och som man får ett lyckat resultat med snabbt. Det enda jag inte förstår är multibandskompressorerna som waves gör.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.