Jump to content
Annons

Recommended Posts

Guest vailent
Posted

Har planer på att köpa m audios keystation 49e. All kommunikation skall ske genom usb står det. Innebär detta att det bara är att koppla in keyborden i usbingången och sen funkar det?

För det ljudkort jag skall köpa har ej något midi in/ut.

Tacksam för svar asap!

Annons
Posted

Så var det för mig med min keystation 49e iaf. inte ens en strömsladd.

Guest vailent
Posted

ok, tack tack då slår jag till på ett sådant!

Posted

Själv så köpte jag en Evolution e-keys 49e, jag kopplade in den, den detectade allting automatiskt och jag körde den med alla program. Ett riktigt hett tipps är att köpa evolutions UC-33e! solklar externkontroller(mixer) som kan användas till alla program, de flesta iaf och den kostar c.a 2299:- (Köpte min på estrad musik). Alltså, kör bara inte windows 2000.. körde det, såfort jag pluggade in synthen, och slog på on knappen så skulle den detecta.. Helt plötsligt stängde den ner sig själv ? (datorn alltså) bara poff liksom. Efter ett antal försök så tappade jag mitt tåla mod och blåste hårddisken, körde med win2k igen för att vara 100% på att det var win2k som strulade.. Funkar likförbannat fint i winXP X !

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.