Jump to content
Annons

Cubase 8, W8.1, UR824, Groove Agent 4, i7 CPU. VST peekar!


Recommended Posts

Guest sodajam
Posted

Jag har precis köpt Cubase 8 och UR824 samt Groove agent 4.

VST mätaren ligger så fort jag startar Groove Agent på ca 60% och peekar ibland när jag spelar upp trummorna. Jag har installerat de senaste drivruinerna till windows, ljudkortet, grafikkortet, groove agent, Firmware till UR kortet. Vad kan man göra åt detta? Har googlat runt men inte riktigt hittat lösning på detta. Någon villig att hjälpa eller länka till hjälp. Mottages tacksamt.

Skall man ändra buffert? 256 nu.

Med vänlig hälsning

Patrik

Annons
Posted

ASIO guard på och Multi processing på?

Guest sodajam
Posted

Som sagt lite ny på detta.. Asio guard hittar jag, men vad är multi processing?

Skall guarden vara på eller av?

Posted

Den finns i samma dialog. Det blir mindre last om de är på. "Ska" nog att ta i. Om den alltid skulle behöva vara på så skulle det inte behöva vara något för användaren att kunna pilla på.

Guest sodajam
Posted

Hej! Nu funkar det. Om fler läser detta så gjorde jag så här:

Devices -> Device setup. Kryssa i Activate Multi Processing. Kryssa i Activate ASIO Guard. ASIO Guard level "HIGH"

Gick sedan in i kontollpanelen i windows och sedan in i Energisparsalternativ och satte datorn på hög prestanda.

Nu ligger VST peek på knappt 10 % Yiaaa!

Tack för hjälpen PME! 🙂

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.