Jump to content
Annons

Schmilblick!


schmilblick

Recommended Posts

Hej hej!

Är en snubbe i 30-årsåldern som spelat gitarr sen unga år men slutade tvärt för cirkus 10-12 år sen.

Stötte på en gammal barndomskamrat och bandkamrat utanför Coop 25 mil från vår gamla hemstad relativt nyligen och vi insåg att vi borde träffas och jamma lite igen. En annan gammal bandpolare som är gitarrist hakade på, jag ville prova något nytt så jag tog basen.

Sagt och gjort, ett år senare:

  • bandet har egen replokal/studio
  • jag har en liten basrigg: billig Schecter-bas med en HA3500-topp och en Trace-Elliot 4x12"
  • jag har återinstallerat cubase och köpt nytt ljudkort för att kunna spela in skisser hemma
  • jag har blivit prylgalen - igen 🙂

Har i övrigt ett stort programmeringsintresse och halkar ibland in i DIY-pedalvärlden. Byggde en big muff-klon för många år sen och har precis börjat löda ihop en overdrivepedal för bas - återkommer med bilder 🙂

Har även ett litet hobbyprojekt: musi.se som föddes av att jag satt dygnet runt (nåja..) och surfade vend.se och blocket, letandes nya roliga musikprylar att köpa. Byggde en liten bevakningsfunktion av vend.se som sen utvecklades till en hel sajt!

Link to comment
Share on other sites

Annons

Välkommen! Schysst hemsida. Inlagd på favoriter. 🙂

Välkommen och tack för musi.se-länken! Väldigt användbar!

Hej och välkommen hit! :-) Tack för länken också, såg bra ut.

Tack tack! Önskemål på nya funktioner eller förbättringar mottages tacksamt 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...