Den nya pluggen, som finns som VST3, AU och AAX, återskapar det ultrarena ljudet från originalförstärkaren samtidigt som tillverkaren lagt till extra funktioner.
Användare kan nu dra nytta av valbara stereolägen, temposynkronisering och en avancerad högtalarsimulering som ger full kontroll över mikrofontyp, placering och rumsambiens. Detta gör JC-120 Jazz Chorus Software Effect till ett perfekt verktyg för en mängd olika ljudkällor – inklusive gitarrer, keyboards, trummor … ja, kanske till och med sång?
Den ursprungliga hårdvaruförlagan lanserades 1975 och har länge varit en favorit bland musiker inom jazz, rock och pop för sitt kristallklara ljud och rika stereochorus.
Roland JC-120 Jazz Chorus är redan nu tillgänglig för alla med ett abonnemang på Roland Cloud Ultimate Early Access-program, där användare får nya pluggar 30+ dagar innan de släpps till övriga prenumeranter.
Läs mer på tillverkarens hemsida >
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now