Itzhak Postat 4 mars 2005 Postat 4 mars 2005 hej jag undrar om någon känner till något delay i vsti/dx format, som tillåter att man anger ett negativt delayvärde. visst, det går att skapa genom att förskjuta spår och trixa, men det vore enklare med en plugg som "läste framför". jaja... det är alltså inte ett "delay" utan ett pre.. något. men finns det?
Majken Postat 5 mars 2005 Postat 5 mars 2005 Det finns reverb som klarar det, jag har dock inte hört talas om delay som gör det. Men jag vet att det skall vara möjligt med Impuls Reverb. Annars skulle jag säga att lösningen ligger i att vända ljudfilen bak och fram, lägga på delay och sedan vända den rätt igen. /Majken
Henke Postat 5 mars 2005 Postat 5 mars 2005 Det finns reverb som klarar det, jag har dock inte hört talas om delay som gör det. Men jag vet att det skall vara möjligt med Impuls Reverb. Annars skulle jag säga att lösningen ligger i att vända ljudfilen bak och fram, lägga på delay och sedan vända den rätt igen. /Majken Men då blir ju delayet baklänges också, och inte bara förskjutet framför ljudet... Men det kanske var så Itzhak menade att han ville ha det?
Mr Keys Postat 5 mars 2005 Postat 5 mars 2005 Det finns reverb som klarar det, jag har dock inte hört talas om delay som gör det. Men jag vet att det skall vara möjligt med Impuls Reverb. Annars skulle jag säga att lösningen ligger i att vända ljudfilen bak och fram, lägga på delay och sedan vända den rätt igen. /Majken Men då blir ju delayet baklänges också, och inte bara förskjutet framför ljudet... Men det kanske var så Itzhak menade att han ville ha det? Inte om du vänder tillbax det.....då blir det ju rättvänt igen, och delayet framför ljudet.....som du vill ha det...
Itzhak Postat 5 mars 2005 Trådstartare Postat 5 mars 2005 tack för era svar. det får nog bli att duplicera spåret och tidigarelägga det ena, så att man kan jobba flexibelt med de. synd ändå, för det borde finnas en sådan plugg som var enkel att använda.
Henke Postat 5 mars 2005 Postat 5 mars 2005 (redigerat) Inte om du vänder tillbax det.....då blir det ju rättvänt igen, och delayet framför ljudet.....som du vill ha det... Ja självklart! Sorry, jag tänkte helt bakofram... 😲 Edit: Av detta kan vi lära att man bör tänka innan man skriver. Redigerat 5 mars 2005 av Henke
Itzhak Postat 5 mars 2005 Trådstartare Postat 5 mars 2005 Inte om du vänder tillbax det.....då blir det ju rättvänt igen, och delayet framför ljudet.....som du vill ha det... Ja självklart! Sorry, jag tänkte helt bakofram... 😲 Edit: Av detta kan vi lära att man bör tänka innan man skriver. och hur många inlägg tror du att det här forumet skulle ha då?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.