KillwithSkill Postat 19 april 2010 Postat 19 april 2010 (redigerat) Har lyssnat på en del eurovision song contest. När jag kom till norges bidrag så reagerade jag! Låten i sig är väl inget, stor musikalliknande ballad, mkt pompa! Sen kom slutet på låten som är så vidrigt uppenbart! Det är en total ripoff av låten Anthem. Och må det vara hänt. Men man undrar hur pass medvetet det var! Snyltiga norrmen tänkte jag. Men så hittade jag två olika slut på låten via you tube, inget märkvärdig ändring. Det ant sista ackordet så håller dom ut en fjärdedel längre, så att det inte blir exakt som anthem. Jag rippade detta lyssna här: Your browser does not support the HTML5 audio tag Först den första versionen, sen kommer Anthem. Sen kommer den nya versionen på låten där den extra fjärdedelen är med. Började googla eftersom det var så uppenbart och förstår att det är så... http://en.kendincos.net/video-djptddj-didr...hem-chess-.html HAHAHA Jävla dårar, tror dom inte att folk hör saker eller?! Aja, det var min spya för ikväll! 😄 Btw, för att se norges bidrag: Redigerat 19 april 2010 av KillwithSkill
debatt Postat 19 april 2010 Postat 19 april 2010 Sången är så högt mixad att det är svårt att höra några ackord i mina lurar överhuvudtaget. Eller också är det bara "förkylningen"... men visst påminner de om varann. Även texten.
hellfog Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Tycker Danmarks bidrag är ännu mer rippoff på "Every Breath You Take"
KillwithSkill Postat 20 april 2010 Trådstartare Postat 20 april 2010 Tycker Danmarks bidrag är ännu mer rippoff på "Every Breath You Take" Ja, jag håller med! En salig blandning av Sting, Abba & Heart typ!
nattvaktaren Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Så du menar att schlagerfestivalen är inte en tävling för nyskapande låtskrivare?!!
Wonko Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Tyckte mig höra lite "Simply the Best" Tina Turner i refrängen på Danmarks bidrag 🙂
Freddy Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Tyckte mig höra lite "Simply the Best" Tina Turner i refrängen på Danmarks bidrag 😛 Haha, precis vad jag tänkte på. 🙂
KillwithSkill Postat 20 april 2010 Trådstartare Postat 20 april 2010 Så du menar att schlagerfestivalen är inte en tävling för nyskapande låtskrivare?!! Folk är inte så dumma som folk tror, de är dummare. | Stikkan Anderson Well....
mrpimmy Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Är inte ett fan av melodifestivalen, men vad ska man säga. Är det inte alltid en blandning av olika låtar som finns, mer eller mindre? Måste säga att jag inte riktigt hör den stora likheten mellan Norges och Anthem. Men att Danmarks bidrag är en blandning av Sting, Abba och Tina Turner hör jag mycket tydligt. Kul tycker jag. Kanske därför jag aldrig har lyssnat på melodifestivalen så mycket.
JohnRick Postat 20 april 2010 Postat 20 april 2010 Haha, precis vad jag tänkte på. 🙂 Den låten rippade ju Nick Borgen redan på 90-talet.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.