bubben Postat 16 november 2008 Postat 16 november 2008 Hejsan alla. Jag skriver väldigt mycket musik på gehör men är desto sämre på teori och ackord. Därför undrar jag om det finns ett program där man helt enkelt via midi kan knappa in tonerna som spelas och sen visar datorn vilket ackord det är jag har spelat, alltså: Jag spelar dom tonerna som ingår i ackordet, spelar ingen roll om det är gitarr eller piano, bara dom tonerna som, ingår sen visar programmet mig vilket ackord det är... Hoppas jag inte uttryckte mig otydligt.
awake Postat 16 november 2008 Postat 16 november 2008 (redigerat) http://www.all-guitar-chords.com/chord_name.php Där kan du klicka ut vilka toner du spelar på greppbrädan, sen får du namnen på ackordet/en som du spelar. http://www.all-guitar-chords.com/ Eller tvärtom, välj ett ackord så får du ut vilka toner du ska spela och var de finns på greppbrädan. Redigerat 16 november 2008 av awake
Fangus Postat 16 november 2008 Postat 16 november 2008 Det finns en sådan funktion i Guitar Pro serien. 😉
Bear2 Postat 18 november 2008 Postat 18 november 2008 jag har sätt en apparat som man sätter på pianot man spelar på så kan den visa på vilka tangenter och vilket akord men jag vet inte riktigt hur bra den funkar
johaan Postat 18 november 2008 Postat 18 november 2008 Kom på egna namn så odlar du din kreativitet på köpet! 😎
JohnD Postat 22 november 2008 Postat 22 november 2008 http://www.all-guitar-chords.com/chord_name.phpDär kan du klicka ut vilka toner du spelar på greppbrädan, sen får du namnen på ackordet/en som du spelar. Matar man in C med G som lägsta ton så skriver den ändå C, och inte C/G som den borde.
slejnard Postat 22 november 2008 Postat 22 november 2008 (redigerat) http://www.all-guitar-chords.com/chord_name.phpDär kan du klicka ut vilka toner du spelar på greppbrädan, sen får du namnen på ackordet/en som du spelar. Matar man in C med G som lägsta ton så skriver den ändå C, och inte C/G som den borde. Ja men det är ju fortfarande ett C fast med G i basen. Edit: tog bort fel Redigerat 22 november 2008 av slejnard
JohnD Postat 23 november 2008 Postat 23 november 2008 Ja men det är ju fortfarande ett C fast med G i basen. Jo, men det låter ändå lite speciellt (i synnerhet om man också dämpar A-strängen) och skrivs normalt C/G.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.