creel (oregistrerad) Postat 12 augusti 2008 Postat 12 augusti 2008 För att få den där härliga svepeffekten - man spelar bara in vanliga cymbalslag och kör det sedan baklänges? Jag har gjort det och det är ju bara mina två OH-kanaler som tagit upp dem. Jag tänkte köra samma effekter på dem som vanliga OH. EQ, kompressor och reverb... Tycker ni man ska ha kompressor på dem också? Baklängescymbalerna. Har ni nåt tips eller nåt man bör tänka på? Eller är jag på rätt spår?
Rabieshund Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Sure så kan man väl göra. Om du ska slänga på massa kompressor beror väl på mixen. Om det är ganska tomt i mixen så kanske det funkar finfint utan kompressor. Det är väl bara att testa och se vad som låter bra. 😉
creel (oregistrerad) Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Sure så kan man väl göra. Om du ska slänga på massa kompressor beror väl på mixen. Om det är ganska tomt i mixen så kanske det funkar finfint utan kompressor. Det är väl bara att testa och se vad som låter bra. 😉 Jo jo, det är sant förstås. Jag tänkte om det var nåt sätt som var självklart eller så...
Emil Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Sure så kan man väl göra. Om du ska slänga på massa kompressor beror väl på mixen. Om det är ganska tomt i mixen så kanske det funkar finfint utan kompressor. Det är väl bara att testa och se vad som låter bra. 😉 Jo jo, det är sant förstås. Jag tänkte om det var nåt sätt som var självklart eller så... Det finns i princip inga självklara sätt överhuvudtaget när det gäller musikproduktion. Släpp sargen och lita på din hörsel, låter det bra så är det bra.
creel (oregistrerad) Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Sure så kan man väl göra. Om du ska slänga på massa kompressor beror väl på mixen. Om det är ganska tomt i mixen så kanske det funkar finfint utan kompressor. Det är väl bara att testa och se vad som låter bra. 🙂 Jo jo, det är sant förstås. Jag tänkte om det var nåt sätt som var självklart eller så... Det finns i princip inga självklara sätt överhuvudtaget när det gäller musikproduktion. Släpp sargen och lita på din hörsel, låter det bra så är det bra. Ni förstår mig, jag tänkte mer ifall det fanns nåt bra sätt för att få "mer" utav denna effekt, så att det blir så maffigt som möjligt. Visst tycker jag det låter bra nu, men man kan alltid få det att låta bättre.
johahl Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Testa att ta två olika och panorera dom i L och R om du orkar 🙂 Mycket arbete!
joachime Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Det kan vara bra att klippa till längden på cymbalerna så att de får det rätta suget. Är det svårt att få fram dem i mixen skulle jag lägga kompressor, eventuellt limiter, på dem.
creel (oregistrerad) Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Det kan vara bra att klippa till längden på cymbalerna så att de får det rätta suget. Är det svårt att få fram dem i mixen skulle jag lägga kompressor, eventuellt limiter, på dem. Kompressor, före man vänder på dem eller efter?
joachime Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Det kan vara bra att klippa till längden på cymbalerna så att de får det rätta suget. Är det svårt att få fram dem i mixen skulle jag lägga kompressor, eventuellt limiter, på dem. Kompressor, före man vänder på dem eller efter? Efter. Det är då man hör hur de ligger i mixen.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.