Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Tänkte uppgradera ljudkort från ett SB Live till M-Audio Audiophile 192. Jag använder Cubase SX i Win2k. Anledningen är bl.a att volymen i cubase, innan mastring osv är riktigt låg (när man sitter med hörlurar) och = inte kul. 🤪

Är det någon som använder Audiophile 192 tillsammans med Win2k som vet att det fungerar? Läste nämligen att det hade stöd för "XP och Mac" stod inget om 2000. Och är det ett bra kort i övrigt?

Annons
Guest thrinithan
Posted

M-Audio brukar ha stabila grejjer för hemmapulare så det är nog inge fel med kortet... kolla på deras hemsida om det råkar finnas separata drivrutiner för windows 2000

M-Audio

Posted

Tack!

Tänkte passa på och fråga; vad mer, rent ljudmässigt, är bra med att ha ett bra ljudkort? (förutom att man kan koppla in mer grejer osv) Blir volymen högre t.ex?

Guest thrinithan
Posted

nåå... rent ljudmässigt förrutom kvaliten vet jag inte om det är någon skillnad. Däremot får du mycket bättre (lägre) latency när du pysslar med MIDI såsom interna/externa synthar. Lägre latency bidrar till att so fort du slår an en tangent på ett klaviatur eller en midicontroller av något slag så hör du ljudet direkt istället för en halvsekund senare.

Sen är det väl rätt possitivt att man inte har stereo ingångar utan alla såna är uppdelade i monokanaler så man kan koppla in fler monoprylar (om man känner för det). Det enda man behöver göra för att koppla in en stereopryl är att använda 2 monoingångar/utgångar.

Hoppas jag inte krånglade till allting för dig nu 😆

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.