Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej

Jag är helt nybörjare inom ljudjungeln och har en dotter som spelar digitalt piano och sjunger. Vi vill nu spela in sång och musik på PC.

Vilket program rekommenderas?

Hur många kanaler bör det vara och vilken övrig prestanda för att resultatet ska bli acceptabelt?

Rekomenderas en usb-mikrofon?

Funkar det med ett basic ljudkort?

Tacksam för svar.

Annons
Posted (edited)

Cubase LE får man gratis tillsammans med de flesta, även de billigaste, ljudkorten på marknaden, detta program fungerar utmärkt och har samma ljudkvalitet

som vilket proffsprogram somhelst. Ljudkvaliten sitter i annat som exempelvis: mikrofon, inspelningsrum, ljudkort, ljudteknikerns (dvs en självs) skicklighet, osv.

Cubase LE har självfallet vissa begränsningar som ex max 48 st samtidiga audiospår, e.t.c. men räcker vääldigt långt.

En annan komponent som påverkar ljudkvaliten är VST-pluggar (som reverb, kompressor, eq, etc) och VSTi (synthar, trummaskiner, osv).

VST-effekter och VST-instrument är insticksprogram i exempelvis Cubase och finns i tusental. DYNAMICSbilden är en VST-effekt.

Det finns väldigt mångasom är gratis och bra eller bra till väldigt lågt pris

USB-mikrofon är inte att rekomendera då den har en inbyggd tidsfördröjning och när man ändå måste ha ett ljudkort för uppspelning så blir det bara krångligt.

Det finns hur dyra ljudkort och mikrofoner somhelst (nästan) men om man börjar ifrån de billigaste som ändå är klart bra så finns

EMU 0404 eller M-AUDIO Audiophile 24/96 som bägge kostar 995 kr.

Mikrofonen som rekommenderas mest är Studio Projects B1 och kostar 995 kr.

Populär billig mikrofonförstärkare är StudioProjects VTB1 för ca 1300 kr.

Edited by Hans
Posted

Det finns ganska mycket att välja på. Så berätta gärna hur mycket du är villig att satsa på utrustning så kan vi nog hitta något som passar dig.

Posted

Flikar in med en länk till en annan tråd. Kolla igenom den, dock kanske du vill ha ett internt ljudkort istället för externt om du har stationär dator.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.