Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Fan, fick foten i 90+ graders stukning i morses. O de gör så förbannat ont i foten nu! 😱

Känns som om någon sitter och drar ett ben i foten sakta ur led eller liknande. Att hämta kaffe ligger liksom inte på kartan just nu, de gör för ont att gå till kaffemaskinen 😆

Annons
Posted
😱

Har du kollat så du inte brutit nåt?!

Jag tror inte jag brutit någonting, för att direkt efter stukningen så kunde jag gå normalt (fast det kändes bara lite då), det har blivit värre under dagen.

Posted

Jag klev snett på en trotoarkant (aningen småberusad) för nåra år sedan.. 90 gradrestuk precis som för dig.. Hade tammetusan ont i fotleden 2,5 månader.. Bered dig på det värsta 😉

Posted

Jag har lyckats med något liknande på fyllan jag med. Tog en jävla tid innan det läkte..

/Daniel

Posted
Jag klev snett på en trotoarkant (aningen småberusad) för nåra år sedan.. 90 gradrestuk precis som för dig.. Hade tammetusan ont i fotleden 2,5 månader.. Bered dig på det värsta 😉

😄

crap... 😛

Posted

Du kan mycket väl ha töjt ett ledband säger jag i egenskap av Sjukskötare från Lumpen =/

Posted

Fast å andra sidan har jag lyckats fastna med foten i en offsettryckmaskin.

Dock har jag aldrig nånsin brutit nåt; förutom när jag föddes, för då bröt jag ena nyckelbenet.

/Daniel 🙂

Posted
Fast å andra sidan har jag lyckats fastna med foten i en offsettryckmaskin.

Hur f... ? :rolleyes:

Posted (edited)
Fast å andra sidan har jag lyckats fastna med foten i en offsettryckmaskin.

Hur f... ? 😳

Tjae... Jag gick en yrkesutbildning på gymnasiet som var inriktad på offsettryckning. En dag när vi var i tryckeriet så stod jag uppe på maskinen med ena foten på en plexiglasliknande ruta som var ovanför pappersutkastet. Att jag gjorde det var för att vi rengjorde maskinen, så den var igång och hade lösningsmedel mojsandes runt inne i valsarna för att få bort färgen; samtidigt som jag gjorde rent färggrytan (eller vad det nu kallades) och dess vals med en trasa. Maskinens vals tog plötsligt tag i trasan för att jag inte var tillräckligt aktsam; vilket gjorde att jag försökte ta tag i den och satte således tyngden på foten som stod på plexiglaset vilket gjorde att jag for rakt ner och fastnade med foten i utkastets pappersarmar.

Foten satt kvar på benet efteråt som tur var .. 🙂

/Daniel

Edited by D Vibe
Posted
Ajdå! 🙂

Sånt som händer..

Tycker nästan det är mer klantigt att bryta nyckelbenet det första man gör i livet utanför mammas mage.

Posted

Hur är det med foten nu då?

Posted

Hehe, nu är det bra igen, tackar som frågar 🥰

Fast jag känner fortfarande av det så sett, o det gör bara ont om jag springer 😆

Posted

Ehh... jag fick oxå min fot vriden 90 grader utåt vid en alldeles för tokig snowracer-tur för en tid sedan, men foten fastnade där. Högerfoten vriden rakt ut till höger, alltså. Såg helt sjukt ut. Av ren reflex försökte jag vrida rätt foten, helt omöjligt. Sen kom ambulans och läkarbil och vred rätt den, och då bröt de av foten. Så den bara hängde där.

Fick en massa skruvar o grejor i foten, kryckor i ett halvår, sjukgymnast i ett halvår, foten är fortfarande mupp, men värsta minnet är ändå snedtändningen jag fick av allt morfin och övriga droger de tryckte i mig. Värsta mardrömmen någonsin. Bara det att man kunde inte väcka sig själv ur mardrömmen, man var redan vaken. Fy fan.

Posted

Ah, lite sent nu kanske, men som gammal friidrottare har jag lärt mig att det är viktigt att behandla en stukning så fort som möjligt. -Tryckförband, kyla och högläge så slipper man mycket av blödningen...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.