Guest Posted March 2, 2015 Posted March 2, 2015 Hej! Har ni koll på denna dokumentären? http://axemenofsweden.com/media.html Gitarrhjältar från Sverige. Kan bli kul! Man kan tjuvlyssna lite redan nu. Yngwie har tydligen avböjt medverkan.
D Vibe Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Wow, häääftigt namn! Antar att de anser att inte kvinnor kan platsa i deras lilla coola bubbla?
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Wow, häääftigt namn! Antar att de anser att inte kvinnor kan platsa i deras lilla coola bubbla? Mig veterligen så finns det inga svenska kvinnliga gitarr spelare i den klassen.
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Det är väll väldigt få kvinnor i hela världen som är eller har varit gitarr virtuoser. Och då pratar vi inte att sitta och shredda på youtube.
Guest Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 (edited) Det är väldigt ovanligt. Nån som har en teori om varför kvinnor kämpar för att blir virtuoser på fiol men sällan på gitarr? Edited March 3, 2015 by Guest
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Det är väldigt ovanligt. Nån som har en teori om varför kvinnor kämpar för att blir virtuoser på fiol men sällan på gitarr? Ingen aning men hade varit kul att få veta
Den Gode Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Mig veterligen så finns det inga svenska kvinnliga gitarr spelare i den klassen. Hon i Kurt Olssons damorkester var bra.
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Hon i Kurt Olssons damorkester var bra. Ja saddamjr men hon var ingen virtuos
Den Gode Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Ja saddamjr men hon var ingen virtuos Vi säger så Henbert666. 1
D Vibe Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Det är väldigt ovanligt. Nån som har en teori om varför kvinnor kämpar för att blir virtuoser på fiol men sällan på gitarr? Av samma anledning att färre kvinnor spelar ishockey, mekar med bilar och är kaxiga; förväntningar och strukturer.
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 (edited) Av samma anledning att färre kvinnor spelar ishockey, mekar med bilar och är kaxiga; förväntningar och strukturer. Utan män hade inte den genren som du tycker om och skriver musik i funnits, gör det inte ont i ditt hjärta? Har det oxå med förväntningar och strukturer att göra? Inte ens internet hade funnits utan män. Edited March 3, 2015 by ironman
D Vibe Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 (edited) Utan män hade inte den genren som du tycker om och skriver musik i funnits, gör det inte ont i ditt hjärta? Har det oxå med förväntningar och strukturer att göra? Inte ens internet hade funnits utan män. Eh. Ja. Att pojkar fått datorer och flickor fått sminkdockor är naturligtvis avgörande för att teknikbranschen består av övervägande mest män. Struktur och förväntningar. Följdfråga: Hur vet du att internet och musikgenren du pratar om inte hade existerat om pojkar och flickor fått leka med både och? Edited March 3, 2015 by D Vibe
ironman Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Följdfråga: Hur vet du att internet och musikgenren du pratar om inte hade existerat om pojkar och flickor fått leka med både och? Det kan jag inte svara på jag vet bara att kvinnor har haft samma möjligheter som män de senaste 50 åren i väst och i den civiliserade del av världen. Varför är det oftast det kvinnliga djuret som stannar hemma med sina avkommor? Visst det finns även djur där det är tvärtom men det första alternativet är vanligast. Tror du då att våra närmsta släktingar djuren också kör med struktur och förväntningar eller är det något biologiskt som ligger bakom? Jag vet dock att många människor är avundsjuka och skyller på allt möjligt för att dom inte lyckas nå dit där dom vill. Bäste person skall alltid ha jobbet oavsett kön hudfärg osv.
Guest Die Hard Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Oki! Bra 🙂 Jaha och det där var väl inget märkvärdigt?
Guest Die Hard Posted March 3, 2015 Posted March 3, 2015 Det är väldigt ovanligt. Nån som har en teori om varför kvinnor kämpar för att blir virtuoser på fiol men sällan på gitarr? Tjejer: jag vill bli sångerska och soloartist. Killar: jag vill spela i ett band.
ironman Posted March 5, 2015 Posted March 5, 2015 Oki! Bra 🙂 Jag måste bara fråga för du gillar ju inte ens rock. Har du lyssnat på gitarristerna som är med ?och vad var det som gjorde att det var så bra att just hon är med? Var det för att hon gjorde något bra eller var det som jag misstänker att du endast tyckte det var bra för att hon är tjej?
Guest Posted September 12, 2015 Posted September 12, 2015 Det går lite trögt, men har hört att det närmar sig. Har hittat en ny idol nu: https://www.youtube.com/user/Lymmeln/videos
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now