Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag köpte en begagnad ada8000 för någon månad sen. jag provade den när jag fick hem den och allt funkade. Sen har den inte använts förrens igår. Och då fick jag ingen signal i datorn. Ibland har den hoppat över och gått på internal klocka och då har det brusat fan. Så någon kommunikation med datorn måste den ju ha.

Micken ger utslag på behringerns LED så där funkar det.

Min fundering är hur känslig en optisk kabel är? Jag har nämligen flyttat runt den i olika rack och hit och dit och undrar om kabeln kan ha blivit skadad? Jag har ingen aning om hur det funkar med lightpipes. Eller känner någon igen problemet?

Annons
Postat

Ingen fara på taket, jag hade tryckt bort mig själv i focusrites mixcontrol. Jag tryckte helt enkelt på restore settings. Jag har ingen aning om vad som var fel men nu funkar det igen .

Postat

Bra att du fick ordning på det i alla fall. 🙂

Angående kabeln, så är fiberkablarna inte särskilt känsliga. Det som ställer till problem, är om ändarna är skitiga eller om du lyckas få ett veck på kabeln någontans. Annars brukar det funka hur bra som helst.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.