mickestrang Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 dynamiska mickar kräver en hel del gain...och i hemmamiljö blir det väldigt tydligt.
Soxic Postat 7 april 2011 Trådstartare Postat 7 april 2011 Ok, så då antar jag att man får mer bakgrundsbrus (sus) också? Det är inte min micpreamp som är dålig? (Tube MP Project Series)
Demonproducenten Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 japp mer gain blir det betänk dock att den är tänkt för närmickning av munnen = hög involym
Soxic Postat 7 april 2011 Trådstartare Postat 7 april 2011 japp mer gain blir det betänk dock att den är tänkt för närmickning av munnen = hög involym Ok, det är så? Läser man manualen står det att ett avstånd av 15-60 cm ger mindre basfrek, vilket jag är ute efter, men det kan man ju i och för sig EQ:a i mixern. Jag höll ett ganska stort avstånd så det krävde väl än mer gain då. Det här med bakgrundssuset då, beror det på micken eller är det min preamp som färgar?
Claes Holmerup Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 japp mer gain blir det betänk dock att den är tänkt för närmickning av munnen = hög involym Precis - och då blir trots allt bruset rimligt lågt i förhållande till sången. 🙂 Olika preamps brusar också olika mycket, men väldigt många brusar förhållandevis mer när man kommer över ca 75% av maxgain, än de gör vid lägre gain.
Soxic Postat 7 april 2011 Trådstartare Postat 7 april 2011 Tack för svar! Frågan blir då ändå om jag inte ska satsa på en liten 4-kanals mixer ändå. Tror inte min preamp är den absolut bästa heller, men ändå svårt att veta då man inte har något att jämföra med.
Claes Holmerup Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 Ok, det är så? Läser man manualen står det att ett avstånd av 15-60 cm ger mindre basfrek, vilket jag är ute efter, men det kan man ju i och för sig EQ:a i mixern. Jag höll ett ganska stort avstånd så det krävde väl än mer gain då. Det handlar om proximity-effekten - och är generellt ungefär likadant för alla kardioid-mickar.
Claes Holmerup Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 Tack för svar! Frågan blir då ändå om jag inte ska satsa på en liten 4-kanals mixer ändå. Tror inte min preamp är den absolut bästa heller, men ändå svårt att veta då man inte har något att jämföra med. Med en liten, billig mixer blandar du in en längre signalväg och får troligen ännu större risk för brushöjning eftersom signalen går genom fler aktiva komponenter, som alla bidrar med sitt brus. Jag hade nog hellre siktat på en ren transistorpreamp, som exempelvis den svenska LineAudio 2MP eller liknande - men det är förstås bäst om du först kan jämföra hur det blir med en annan preamp. Har du en preamp inbyggd i ljudkortet, så kan du också kolla hur det blir med den.
Demonproducenten Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 Ok, det är så? Läser man manualen står det att ett avstånd av 15-60 cm ger mindre basfrek, vilket jag är ute efter, men det kan man ju i och för sig EQ:a i mixern. Jag höll ett ganska stort avstånd så det krävde väl än mer gain då. Det här med bakgrundssuset då, beror det på micken eller är det min preamp som färgar? det beror på kombon svag insignal och stark förstärkning olika preamps brusar olika mycket - en del brusar förhållandevis mer vid stark förstärkning också är det sång du ska spela in? håll då nära munnen å skär hellre bas med antingen din preamp om den har HPF eller din mixer om den har jag hade inte valt en sm58 på 60 cm avstånd 1
Soxic Postat 7 april 2011 Trådstartare Postat 7 april 2011 det beror på kombon svag insignal och stark förstärkning olika preamps brusar olika mycket - en del brusar förhållandevis mer vid stark förstärkning också är det sång du ska spela in? håll då nära munnen å skär hellre bas med antingen din preamp om den har HPF eller din mixer om den har jag hade inte valt en sm58 på 60 cm avstånd Tack Demonproducenten! 🙂
drloop (oregistrerad) Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 (redigerat) Eftersom jag är korkad nog att testa en massa grejer så har jag naturligtvis provat en sketbillig dynamiskmick inspelad via en Behringer mixer. Signal/Brus är det inget fel på men den låter kanske inte så bra om sångaren eller micken 🙂 Närmickad, max 10cm avstånd. Your browser does not support the HTML5 audio tag Så det borde inte vara några problem om man kör på kort avstånd med en SM58 och TubeMPn. Redigerat 7 april 2011 av drloop
Larsson Postat 7 april 2011 Postat 7 april 2011 sm57 & sm58 är väl samma mikrofon, bara höljet som är olika väl? iaf sm57:an är grym rockröst mikrofon & i de sammanhangen kanske inte lite brus är så störande men om man ska sjunga celine sång ovan en svag synthpad skulle jag nog välja en annan mik! 🙂
hegobald Postat 8 april 2011 Postat 8 april 2011 Vi får hoppas låsningen på XLR-kontakten verkligen funkade annars kan det ju va svårt att få ut den den "naturliga" vägen 😆 my god!!
Demonproducenten Postat 8 april 2011 Postat 8 april 2011 Vi får hoppas låsningen på XLR-kontakten verkligen funkade annars kan det ju va svårt att få ut den den "naturliga" vägen såg du om det var en sladd som hängde ur mungipan där eller om den var trådlös? undrar hur det lät! 😳😛
jossman Postat 8 april 2011 Postat 8 april 2011 gäller å tänka på hur micken placeras, ett gott garv fick man...men stackars kvinna
drloop (oregistrerad) Postat 8 april 2011 Postat 8 april 2011 Vi får hoppas låsningen på XLR-kontakten verkligen funkade annars kan det ju va svårt att få ut den den "naturliga" vägen Som vanligt gäller då, skit in, skit ut.
Soxic Postat 9 april 2011 Trådstartare Postat 9 april 2011 Nu har jag haft tid och latja en del, lyssnat till era råd och hittat nivåer och inställningar och är sjukt nöjd. Jäkla bra mick 🙂
drloop (oregistrerad) Postat 9 april 2011 Postat 9 april 2011 Nu har jag haft tid och latja en del, lyssnat till era råd och hittat nivåer och inställningar och är sjukt nöjd. Jäkla bra mick 🙂 Topp!
Chris_Kadaver (oregistrerad) Postat 17 april 2011 Postat 17 april 2011 sm58 = världens mest överskattade mick?! 😄 har en och jag hatar den x)
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.