Oodion Postat 4 januari 2011 Postat 4 januari 2011 Är det någon som är bekant med Bob Katz älskling, det kalibrerade monitorsystemet? Där 0 på din volymkontroll till monitorn är lika med 83 dB SPL vid lyssningsposition. Jag funderar på att kaliberara mina monitorer i dagarna och undrar om någon kan dela med sig om sina erfarenheter av detta?
Claes Holmerup Postat 4 januari 2011 Postat 4 januari 2011 Det är väl bara att mäta med en ljudtrycksmätare och skruva, om man vill ha det så...?
Oodion Postat 4 januari 2011 Trådstartare Postat 4 januari 2011 Ja, jag frågade inte hur man gör utan hur det är att använda det.
Claes Holmerup Postat 4 januari 2011 Postat 4 januari 2011 Det är många som rekommenderar att man har den nivån som standardnivå när man mixar, eftersom det är tillräckligt högt för att höra allt och stänga ute annat ljud, men samtidigt inte så högt att man blir "fartblind". 😉 Själv har jag inte brytt mig om att testa, eftersom jag tycker att mixningen funkar bra ändå - men om man vill vara extra kinkig och jobbar professionellt, så är det nog all idé att följa rådet.
Demonproducenten Postat 4 januari 2011 Postat 4 januari 2011 är inte det framförallt i mastringssituationer?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.