Drake Postat 27 maj 2010 Postat 27 maj 2010 skulle vilja ha hjälp med hur man mixar vocals 😏 Tänker du på effekter och sådan? Testa dig fram. Kompressor kan behövas, lek med eq:n för att hitta ett ljud du tycker är snyggt. Testa reverb, delay. Och varför inte prova att dubba rösten, dvs spela in flera versioner på varandra?
Dingbats Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 Till att börja med heter det "sång" på svenska. Till att fortsätta med finns det massor med trådar om det, så du kan uppenbarligen inte ha sökt mycket på forumet.
hwasser Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 (redigerat) skulle vilja ha hjälp med hur man mixar vocals 😛 kompressor. Hur mycket den ska pressa beror på vilken musikstil och sångare (vissa sångare kan inte hålla en någorlunda jämn volymnivå till mikrofonen). Sång är typ det krångligaste tycker jag. Eq:a upp lite för att få det att skära igenom. Hur du ska eq:a beror mest på vilken mic. På min shure sm7b skär det överlägset bäst igenom på 1,6 khz, på min neumann tlm103 så skär det igenom bäst på 3,5-4,5 khz. Och sen brukar jag höja lite runt 6-8 khz. Sen nåt litet reverb brukar jag ta, och sätta väldigt lågt på "time". Desto högre du sätter det värdet desto längre bort blir ljudet, och tvärt om blir motsatt effekt (under 1 sekund för att det ska låta lära står i The "Mixing Engineers manual"). Brukar sätta wet på ca 5-10% på vanlig sång, om du ska ha nån mega stor effekt så kanske du ska ha mer, men det blir inte bra om man dränker sång i för mycket effekter, om man inte har det fullständigt under kontroll såklart. Redigerat 28 maj 2010 av hwasser
Valle Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 Till att börja med heter det "sång" på svenska. Jag säger konsekvent "lead-sång". Är det också något som sticker i de lillgamla öronen?
Valle Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 skulle vilja ha hjälp med hur man mixar vocals 😛 Hägglund gör det för 1 500 spänn!
Dingbats Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 (redigerat) Jag säger konsekvent "lead-sång". Är det också något som sticker i de lillgamla öronen? Inte så farligt. Allra värst är när folk säger "vokaler". För att tillföra nåt till diskussionen kan jag ju säga att jag själv brukar gilla att inte komprimera sång så hårt, det låter ofta himla trist. Jag parallellkomprimerar oftast huvudsakligen, och slätar bara till de högsta topparna med insertad kompressor (eller om de är väldigt få med automatiserad volym). EDIT: Och hellre delay än reverb om det inte är ett väldigt minimalistiskt arrangemang. Redigerat 28 maj 2010 av Dingbats
Neosus Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 kompressor. Hur mycket den ska pressa beror på vilken musikstil och sångare (vissa sångare kan inte hålla en någorlunda jämn volymnivå till mikrofonen). Sång är typ det krångligaste tycker jag. Eq:a upp lite för att få det att skära igenom. Hur du ska eq:a beror mest på vilken mic. På min shure sm7b skär det överlägset bäst igenom på 1,6 khz, på min neumann tlm103 så skär det igenom bäst på 3,5-4,5 khz. Och sen brukar jag höja lite runt 6-8 khz. Sen nåt litet reverb brukar jag ta, och sätta väldigt lågt på "time". Desto högre du sätter det värdet desto längre bort blir ljudet, och tvärt om blir motsatt effekt (under 1 sekund för att det ska låta lära står i The "Mixing Engineers manual"). Brukar sätta wet på ca 5-10% på vanlig sång, om du ska ha nån mega stor effekt så kanske du ska ha mer, men det blir inte bra om man dränker sång i för mycket effekter, om man inte har det fullständigt under kontroll såklart. Men sedan beror det på karaktären på sången oxå. Vissa har pipigare röst, andra dovare osv osv.... på hur man ska mixa den. 😑 Jag är grön på området när det gäller mixning men har kommit fram till att det bästa är att mixa med öronen. 😑
NicoleAndre Postat 28 maj 2010 Postat 28 maj 2010 Logic Studio 9 är bättre. Jag har dåliga erfarenheter av Logig Studio
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.