LogIslandProduction (oregistrerad) Postat 19 maj 2009 Postat 19 maj 2009 Jag har precis införskaffat den nya Mac Pro Quad 2,66 GHz, och tänkte kolla vad ni andra tycker om ljudnivån från bruken? Själv trodde jag att den skulle låta mindre vad den gör, det är klart att den är tyst, men ändå ett surr o sus som är starkare än vad jag trodde det skulle vara. När jag läst om dom tidigare Mac Pro modellerna så verkar det som att dom är riktigt tysta. Vad tycker ni andra? Hoppas på rika svar!
Gilbert Postat 19 maj 2009 Postat 19 maj 2009 http://www.99.se/power-macintosh-mac-pro/2...ars-2009-a.html
LogIslandProduction (oregistrerad) Postat 26 maj 2009 Postat 26 maj 2009 http://www.99.se/power-macintosh-mac-pro/2...ars-2009-a.html Tack, dock lite svårt och veta om det är fel eller inte.
hegobald Postat 26 maj 2009 Postat 26 maj 2009 Det är ju mer processor i den så nog lär det susa mer än tidigare modeller på grund av det.
nilsemil Postat 26 maj 2009 Postat 26 maj 2009 intressant detta. jag funderar på att lägga 27 lock på en mac pro också. tycker alltid det är ett problem det här. har du tänkt att använda den till mestadels musik skulle jag nog trots allt ta tjuren vid hornen och ställa undan datorn. (synd när du vill se på din nya dator) dock kommer väl den ganska sällan att stegra i nivå vad jag förstår? vad säger ni Mac Pro veteraner där ute? Emil
LogIslandProduction (oregistrerad) Postat 4 juni 2009 Postat 4 juni 2009 När jag läste igenom det folk sagt på 99.se så var det väldigt delade uppfattningar om ljudet. Vissa var tvungna o anstränga sig för att höra att den ens var igång när dom satt ca 50 cm ifrån burken. Man kan ju då undra om den personen har väldigt dåligt hörsel/tinitus eller om jag har väldigt bra hörsel, för jag har inga problem att höra ifall datorn är igång när jag står ca 3-4 meter ifrån. Finns det ingen här på Studio forum som äger den nya Mac Pro och kan säga hur dom upplever ljudnivån?
Gardinen Postat 4 juni 2009 Postat 4 juni 2009 Vi har 8-core modellen i våran studio (två processorer) och den står på golvet ungefär 1,5m från mixplats/sweetspot. Och jag upplever den absolut inte som högljudd. Den är väl ungefär hälften så tyst som våran gamla Audiomaster PC, som ju är byggd från leverantören att vara så tyst som möjligt. Dessutom kan jag meddela att det sitter Texas Instrument chipset på det inbyggda firewire kortet, vilket gör att våra två Fireface 800 enheter rullar på alldeles strålande bra. 😄
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.