brille Postat 25 april 2009 Postat 25 april 2009 Tja! Nu är det så här att jag gjorde en "dubstep-bas" i Massive (VST-plugg som jag använder i FL studio). Den wobblade härligt och den lät helt perfekt. Men sedan när jag skulle klicka in noter i pianorollen för att bygga bassline:n så wobblar inte basen :S. Den låter bara som en vanlig bas. När jag håller in musknappen på en not i pianorollen så hör man hur basen wobblar. Men när jag klickar i tonen så är wobblandet borta :S! Någon som vet hur man löser detta problem 🙂? Tackar som fasen för svar 🙂!
brille Postat 26 april 2009 Trådstartare Postat 26 april 2009 Vad menas med det ^^?? Och hur gör jag någonting åt det?
brille Postat 26 april 2009 Trådstartare Postat 26 april 2009 Elle legato-beroende? Vad menas med det?
slejnard Postat 26 april 2009 Postat 26 april 2009 Google is your friend Vem är den där jäkla google? Har hört att han nämns i tråd efter tråd men ruggigt sällan som han dyker upp å svarar! 🙂
cm0s Postat 26 april 2009 Postat 26 april 2009 velocity-beroende: Patchen är kanske programmerad så wobblandet bara uppstår om man trycker ned en tangent tillräckligt hårt, dvs beroende av notens nedslagshastighet. Jag vet inte hur, då jag inte använder FL, men öka velocityn för noterna i din piano-roll. legato-beroende: Legato är att en noterna binds ihop. Det brukar oftast göras genom att noterna överlappar varandra i tidslinjen. Dvs en not spelas fortfarande medan en ny not börjar. Testa att lägga upp patchen här så kan jag försöka kolla på den.
brille Postat 26 april 2009 Trådstartare Postat 26 april 2009 velocity-beroende:Patchen är kanske programmerad så wobblandet bara uppstår om man trycker ned en tangent tillräckligt hårt, dvs beroende av notens nedslagshastighet. Jag vet inte hur, då jag inte använder FL, men öka velocityn för noterna i din piano-roll. legato-beroende: Legato är att en noterna binds ihop. Det brukar oftast göras genom att noterna överlappar varandra i tidslinjen. Dvs en not spelas fortfarande medan en ny not börjar. Testa att lägga upp patchen här så kan jag försöka kolla på den. Tack för hjälpen 🙂. Ska försöka att fixa det nu 😄. Jag kanske låter som en noob, men vad menade du med att jag kan lägga upp patchen här 🙂?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.