nilsemil Postat 29 september 2008 Postat 29 september 2008 Hallå där. Vet att många ämnen tangerar det här, men skulle ni vilja hjälpa till med att lista företag som gör akustiklösningar där man får hem ett antal lådor och dämpare man placerar ut efter eget behag. Jag vet att man kan bygga själv men det kommer inte bli av. Jag skulle behöva få upp lite snygga färdiga lösningar som suger upp lite bas, men som inte irriterar övriga samboende ;- )
Hastalavista Postat 11 oktober 2008 Postat 11 oktober 2008 Hej Här kan du köpa "fina" prylar: http://www.goldenagemusic.se/goldenageacoustics/se/ Är lite osäker på om man som konsument kan handla direkt, dom är i alla fall bra att bolla ideer med och bjuder in dig till deras studio så att du kan titta och lyssna. Jag tror Clas (Yoda) säljer dessa prylar plus en del annat, tag en kontakt med honom först.
Claes Holmerup Postat 11 oktober 2008 Postat 11 oktober 2008 Hur lättirriterad är sambon...? 😆 Om plånboken är tjock, så har Ghost Acoustics mycket effektiva absorbenter som är förhållandevis diskreta och kan passa in i de flesta miljöer. GoldenAge är skumabsorbenter som kanske inte upplevs som tillräckligt diskreta av sambon... Vicoustic har också akustikskum som bas - och har en del riktigt snygga paneler. Primacoustic har också flera paneler som kan funka i vanliga rum.
Pesek Postat 11 oktober 2008 Postat 11 oktober 2008 Jag väntar med akustikbehandlingen tills man sålt några hits och kan köpa ett hus där man total renonverar källaren och bygger en highend studio. Då kan vi snacka akustikbehandling! peace!
nilsemil Postat 11 oktober 2008 Trådstartare Postat 11 oktober 2008 jag har hittat en lokal i källaren som blir både mixrum och inspelning så det får väl bli halvsymmetriskt. 😆 tack för tips. E
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.