Pata Postat 31 augusti 2008 Postat 31 augusti 2008 (redigerat) Hej. Jag har just köpt en Zoom H4 inspelningsmanick. Den skall gå att koppla via USB och använda som extern mik för inspelningar i Cubase. Men jag får det inte att funka. Jag får kontakt med Zoomen via "den här datorn" så jag kan se filerna på minneskortet. I Cubase (SX, som jag kör) syns den inte. När jag går in på "Devices - VST inputs" så syns inte Zoomen, bara ljudkortet i datorn. Vad gör jag för fel? /patrik Redigerat 17 september 2008 av Pata
android Postat 31 augusti 2008 Postat 31 augusti 2008 För att få H4:an att fungera som mick/ljudkort måste du först installera drivrutiner till datorn. Finns att ladda ned från Zooms hemsida. När du gjort det så behöver du se till att H4an ansluts som ljudkort, det ska komma upp två alternativ i displayen när du ansluter den till datorn.
Pata Postat 31 augusti 2008 Trådstartare Postat 31 augusti 2008 Nu har jag laddat ner drivern från Zoom. (H4 ASIO Driver Version 1.0.0.1) Men det funkar fortfarande inte.
Pata Postat 31 augusti 2008 Trådstartare Postat 31 augusti 2008 Jaha, där ser man. Helt plötsligt bara fungerar det som det ska! Jag vet inte riktigt vad jag gjorde... Jag tror det kanske var en omstart av Zoomen som gjorde susen...?
bakke Postat 31 augusti 2008 Postat 31 augusti 2008 Jaha, där ser man. Helt plötsligt bara fungerar det som det ska! Jag vet inte riktigt vad jag gjorde... Jag tror det kanske var en omstart av Zoomen som gjorde susen...? När du kopplar in USB-kabeln i Zoomen så får du välja mellan "Audio I/O" (då fungerar den som ljudkort) eller "Connect to PC" (då kan du jobba med filerna på minneskortet). Vad jag vet så går det inte att både använda den som minneskort och ljudkort samtidigt, det är synd.
guanabana Postat 2 september 2008 Postat 2 september 2008 Hej på er, ägare av H4or Jag har idag ett ljud kort vid namn SB audigy 2 ZS och jag är inte helt nöjd när man använder vissa VST instrument, framförallt orglar som b4 etc. då ljudet är stort och maffigt. så jag har nu ett bra tag funderat på att köpa ett ljudkort så jag kan förbättra detta betydligt?(tror jag?) + där jag även kan koppla in mic gitarr osv.. Men SAMTIDIGT har jag länge önskat mig ett bärbar ljudinspelare som just h4 och är nu mer sugen att lägga pengarna på den! när jag läser att den har ett inbyggt ljudkort blir jag väldigt nyfiken om ifall jag kan använda denna som 1ljudkort till min datorn och köra VST instrumenten bättre än audigy 2 kortet och med detta köp plocka flera fluger i ett köp som gör mig mycket glad! så jag slipper köpa ett ext.ljudkort +b4 vilken inte är möjligt med min plånbok. Mycket tacksam för svar ifrån er som vet och har erfarenheter biter på handen.. tack /adam
Pata Postat 17 september 2008 Trådstartare Postat 17 september 2008 Hej igen... Jag har fortfarande problem med Zoom H4:an och Cubase. Ibland hittar inte cubase zoomen, ibland gör det det... Jag vet inte vad jag gjort, eller vad som händer NÄR det funkar. Om jag går in på "Asio DirectX Full Duplex Setup" så ser det ut som på bilden nedan. Skall Zoomen vara förbockad som BÅDE "outport ports" och "input ports" eller inte? Skall ljudkortet vara förbockat eller inte? Är det något annat som inte ser riktigt ut kanske?
drloop (oregistrerad) Postat 17 september 2008 Postat 17 september 2008 Zoomen skall vara både input och output. Men var hittar du kontrollpanelen ovan i Cubase eller?
Pata Postat 17 september 2008 Trådstartare Postat 17 september 2008 Zoomen skall vara både input och output.Men var hittar du kontrollpanelen ovan i Cubase eller? I Cubasemappen. Hos mig är det Start - Alla program - Steinberg Cubase SX - ASIO DirectX Full.... Skall inte ljudkortet vara förbockat alls? ( Jag använder alltså Zoomen som extern mik, kopplad i USB:n. Hörlurarna kopplas direkt i Zoomen )
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.